Po Novi Zelandiji in Urugvaju so istospolne poroke ta mesec uzakonili še v Franciji. To je sicer šele deveta evropska in sedma država EU, kjer so uzakonjene istospolne poroke.
Potem ko sta pred kratkim istospolne poroke v parlamentu potrdili Nova Zelandija in Urugvaj, je držav, ki za istospolne pare ne uvajajo posebnih zakonskih predpisov, ampak njihove pravice izenačujejo z raznospolnimi pari, trinajst, skupaj s Francijo pa se je število povečalo na štirinajst.
Istospolne poroke so tako zakonite v Argentini, Belgiji, Kanadi, na Danskem, Islandiji, Nizozemskem, Norveškem, v Portugalski, Španiji, Južni Afriki in na Švedskem, izglasovani zakoni pa bodo kmalu stopili v veljavo še v Urugvaju, Novi Zelandiji in seveda Franciji.
Priznavajo jih v nekaterih državah ZDA, v Quintana Rooju in v glavnem mestu Mehike. Drugod po Mehiki je istospolna poroka lahko priznana, če je bila sklenjena v državi, kjer je to zakonito, podobno velja za Izrael, Arubo, Brazilijo in ameriški Rhode Island. V Avstraliji so istospolne poroke zakonite samo za pare, kjer si je eden od partnerjev spremenil spol.
Istospolne poroke bi bile pri nas lahko uzakonjene ob uveljavitvi družinskega zakonika, ki pa je bil marca lani zavrnjen na referendumu. Do pred kratkim so istospolni pari v Sloveniji svoje partnerske skupnosti morali registrirati, v začetku aprila pa je ustavno sodišče odločilo, da je zakon o dedovanju, ki razlikuje med vrstami partnerskih skupnosti, neustaven in da mora državni zbor v roku pol leta to neskladje odpraviti, kar pomeni, da bodo za zunajzakonske skupnosti na področju dedovanja ne glede na spolno usmerjenost veljala enaka pravila.
Vedno več držav dovoljuje tudi posvojitve otrok
Čeprav znanstvene raziskave konsistentno dokazujejo, da so otroci, ki jih vzgajajo istospolni partnerji, enako psihološko zdravi in družbeno prilagojeni kot otroci heteroseksualnih parov, pa so posvojitve istospolnim parom v večini držav onemogočene. Dovoljene so v državah, kjer so uzakonjene istospolne poroke, razen na Portugalskem, posvojitev pa dovoljujejo še v Braziliji, večjem delu Združenega kraljestva, Urugvaju, v delih Avstralije, v Coahuilli v Mehiki in v nekaj državah ZDA (Rhode Island, New Jersey, Kalifornija, Indiana, Florida, Arkansas, Illinois, Oregon, Havaji, Nevada, Delaware in Guam), v nekaterih primerih pa tudi v Izraelu.
ZDA počasi dohitevajo Evropo
Kot kaže, je Francija tretja država, ki je aprila 2013 uzakonila istospolne poroke, dvanajst let zatem, ko jih je prva uzakonila Nizozemska. Nekaj let pozneje sta Nizozemski sledila Belgija in ameriški Massachusetts, danes so istospolne poroke uzakonjene v devetih zveznih državah Amerike, treh indijanskih plemenih in v Washington DC-ju. Če bosta sledili še Kalifornija in Illinois, bo to pomenilo, da tretjina ameriških državljanov živi v zveznih državah, kjer so istospolne poroke legalne, čemur so vedno bolj naklonjeni tudi ameriški politiki. Barack Obama je istospolne poroke podprl pred ponovno izvolitvijo, prav tako Hillary Clinton in njen mož Bill Clinton, ta je sicer podpisnik zveznega zakona, ki zakon omejuje na zvezo med moškim in žensko. Clinton se je za svojo "spreobrnitev" zahvalil hčerki Chelsea, za "spreobrnitev" svojega očeta pa sta zaslužni tudi Sasha in Malia Obama. Za istospolne poroke se v ZDA zavzema tudi vedno več republikancev, ob čemer številni cinično dodajajo, da je to prej posledica oportunizma kot pa liberalizacije stališč, saj je nasprotovanje enakopravnosti med volivci vedno manj zaželeno.
April 2013 se bo očitno v zgodovino zapisal kot prelomen, saj se spreminjanja ustave lotevajo tudi v izjemno katoliški Irski. Tam je posebna komisija za spremembo ustave z 79 odstotki glasov pred kratkim potrdila predlog o enakopravnosti istospolnih parov, zdaj pa bodo o spremembi na referendumu morali odločati še irski državljani.