Ponedeljek, 5. 8. 2013, 10.17
8 let, 8 mesecev
Kriza privatizira Slovenijo
Odločitev Slovenije, da država ohrani delež v različnih podjetjih, od zavarovalnic do proizvajalca toaletnega papirja, in jih financira s posojili bank v državni lasti, je zdaj v središču gospodarske krize, zaradi katere se analitiki sprašujejo, ali bo država potrebovala mednarodno pomoč, dodaja časnik WSJ v članku z naslovom Kriza spodbudila privatizacijo v Sloveniji, objavljenem na spletni strani.
Tri največje banke, vse nadzira vlada, so pod bremenom, ki skupaj znaša 9,2 milijarde dolarjev slabih posojil, kar je enako kot približno 20 odstotkov letnega bruto domačega proizvoda. Zaradi strahu pred insolventnostjo so slovenski politiki neradi odobrili privatizacijo 15 podjetij, saj poskušajo tako zbrati denar in ohraniti banke nad vodo.
Slovenska vlada ni sporočila, koliko denarja namerava zbrati s prodajo, ki jo je odobril parlament. Analitik Citigroupa Jaromir Sindel je ocenil, da bi lahko za 15 podjetij dobila med 500 in 750 milijoni evrov. WSJ ob tem opozarja, da prodaja ne utegne biti lahka, saj se večina Evrope še ni izkopala iz recesije. Ob tem navaja, da želi vlada skoraj 75-odstotni delež v Adrii Airways prodati že od lanskega leta.
Borut Jamnik, predsednik Modre Zavarovalnice, ocenjuje, da je 80 odstotkov slovenskega gospodarstva v rokah države. Delež se je po tem, ko so banke slaba posojila spremenila v lastniški delež v nekaterih podjetjih, še povečal. Jamnik je za WSJ povedal, da bi se morala država izogniti ustvarjanju vtisa, da gasi požar. "Za vse bi bilo slabo, če bi na Slovenijo začeli gledati kot na nekakšno trgovino s popusti," je dejal.
"Nevarno je, da bo nekaj ponudnikov, prodaja pa bo propadla. To bi zvišalo dvome o procesu privatizacije in apetite po slovenskem premoženju," je za WSJ opozoril Ash.