Pontifikat Benedikta XVI. se lahko v številnih, predvsem tehnoloških vidikih, šteje za precej naprednega.
Poglavar Rimskokatoliške cerkve je najbolj viden korak "modernizacije" morda udejanjil s tem, ko je začel uporabljati družabno omrežje Twitter. Tudi sicer bo na več področjih veljal za neke vrste inovatorja. Tako je bil med drugim prvi papež, ki se je pogovarjal z astronavti v vesolju, pa tudi prvi papež, ki je gostoval v televizijski oddaji.
Katolike pozval k uporabi družbenih omrežij
Po poročanju številnih medijev je Benedikt XVI. sprejel nove tehnologije in postal "sodoben cerkveni človek". Tako je v času praznikov veliko božično drevesce prižgal zgolj z enim klikom na tabličnem računalniku.
V letnem nagovoru v zvezi z družbenimi omrežji je pozval katolike, naj sodobne komunikacijske poti in družbena omrežja uporabijo za dialog in razprave, v katerih bosta odgovornost in razum prevladala nad senzacionalizmom in preveliko količino informacij.
Konservativen pri številnih družbenih vprašanjih
Kljub vsemu pa je ostal zvest cerkvenim konservativnim načelom. Številni kritiki mu tako očitajo, da Cerkve ni moderniziral in popeljal v družbo 21. stoletja, saj je pri številnih perečih vprašanjih ostal neomajen. Papež in Rimskokatoliška cerkev namreč svojih stališč nista spremenila do vprašanj, kot so splav, pravice homoseksualcev, službovanje žensk v duhovniškem poklicu in drugo.