Sreda, 27. 9. 2017, 8.14
7 let, 1 mesec
Kim Džong Un si ne zna razlagati Trumpovih izjav, zato išče stik z ameriškimi analitiki
Uradniki Severne Koreje skušajo vzpostaviti stik z analitiki v Washingtonu, ki imajo povezave v republikanski stranki. Želijo, da jim kdo pojasni, kaj s svojimi izjavami o Severni Koreji želi povedati predsednik ZDA Donald Trump, poroča Washington Post.
Severna Koreja vzpostavlja stike z vplivnimi analitiki in lobisti, ki bi jim razložili Trumpovo obnašanje.
Stik so Severni Korejci skušali vzpostaviti že pred zadnjimi zapleti v odnosih med ZDA in Severno Korejo, poroča ameriški časnik, do zdaj so poskušali že sedemkrat. Prva skrb Severnih Korejcev je Trump, ne morejo ga razvozlati, je za časnik povedal eden od virov blizu republikancem.
Kot še piše časnik, ni nobenih indicev, da bi bila Severna Koreja zainteresirana za pogajanja o svojem jedrskem programu, tudi ZDA niso pripravljene na uradne pogovore. Ker ni diplomatskih pogovorov med državama, Severna Koreja vzpostavlja stike z vplivnimi analitiki in lobisti, ki bi jim razložili Trumpovo obnašanje.
Preberite še:
-> Vse bolj napeto med ZDA in Severno Korejo, kako blizu spopada je svet? #intervju
-> Država, v kateri komaj kdo uporablja internet, se želi kosati z ZDA
Donald Trump s svojimi izjavami bega Severne Korejce.
Kot še piše časnik, so se v Severni Koreji na začetku Trumpovega mandata spraševali, ali predsednik ZDA res želi zapreti ameriške vojaške baze v Južni Koreji in na Japonskem, kot je obljubljal med kampanjo in ali bo res poslal jedrsko orožje na južno polovico Korejskega polotoka. Zdaj so vprašanja postala bolj specifična: Zakaj imajo visoki vladni predstavniki (npr. obrambni minister Jim Mattis in zunanji minister Rex Tillerson) pogosto drugačno stališče kot Trump.
"Niso še videli, da bi ZDA tako ravnale"
"Severna Koreja je zmedena in ne ve, v katero smer bo šla politika ZDA, zato poskuša vspostaviti stik," je za Wahington Post dejal Evans Revere, nekdanji uslužbenec zunanjega ministrstva, ki je sodeloval v pogovorih s Severno Korejo. Niso še videli, da bi ZDA tako ravnale, pravi Revere.
V zadnjih mesecih so se odnosi med ZDA in Severno Korejo močno zaostrili. Nadaljuje se tudi besedno obstreljevanje med državama. Trump je severnokorejskega voditelja že večkrat označil za malega raketnega moža, državi pa zagrozil s popolnim uničenjem. V Severni Koreji pa so Trumpa med drugim označili za duševno motenega megalomana.
6