Četrtek, 27. 6. 2013, 6.14
4 leta, 1 mesec
Kakšni sosedi smo si Slovenci in Hrvati?
Prvi poskusi reševanja vprašanja meje so se začeli leta 1992, večji preboj pa je med letoma 1993 in 1998 dosegla Mešana diplomatska komisija za ustanovitev in demarkacijo slovensko-hrvaške meje, ki je rešila večino odprtih kopenskih vprašanj, saj so le štiri ostala nerešena. Slovenija je v pogajanjih zahtevala pravico do teritorialnega stika z odrtim morjem in zahtevo po celovitosti Piranskega zaliva, medtem ko je Hrvaška zahtevala pravico do teritorialnega stika s teritorialnim morjem Italije in razmejitev po sredinski črti v Piranskem zalivu. Zahtevki obeh držav so vodili v sporazum med premierjema obeh vlad Ivico Račanom in Janezom Drnovškom, vendar Hrvaška ni sprejela parafirane pogodbe.
Pri reševanju vprašanja meje je leta 2009 je pomagal tudi evropski komisar Olli Rehn, vendar pa je Hrvaška izstopila iz pogajanj, preden bi bil dosežen kakršenkoli dogovor. Nesoglasje med državama se je sicer vrtelo okoli vprašanja, ali bi spor reševali prek arbitraže, čemur je bila naklonjena Slovenija, ali prek Meddržavnega sodišča v Haagu, kar je predlagala Hrvaška. Na koncu sta se državi sporazumeli, da se upošteva slovenske amandmaje k prvemu Rehnovemu predlogu, kar je vsebina dogovora med Jadranko Kosor in Borutom Pahorjem.
Poleg vprašanja meje je bilo letos žgoče vprašanje Ljubljanske banke (LB), ki je zaostrilo odnose med sosedama, vendar pa je bil dosežen memorandum, ki sta ga podpisala premierja obeh vlad, Zoran Milanović in Janez Janša.