termometer
Kako Evropa postaja vse bolj muslimanska

V Evropi po statističnih podatkih živi okoli 44 milijonov muslimanov. Njihovo število se bo po napovedih v prihodnjih desetletjih še povečalo.
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Številni mladi islamisti, ki iz Evrope, tudi iz Slovenije, odhajajo v Irak in Sirijo, kjer se borijo na strani zloglasne Islamske države, so evropske muslimane znova vrnile v ospredje zanimanja javnosti in medijev.
Zgodovinsko lahko evropske muslimane razdelimo v dve skupini. V prvi so muslimani, ki na stari celini živijo že stoletja. Tu gre večinoma za dežele na Balkanu oziroma v vzhodnem Sredozemlju, ki so bile nekdaj del Osmanskega cesarstva: Albanija, Kosovo, Bosna in Hercegovina, Makedonija, Črna gora, Srbija, Grčija in Ciper.
Med avtohtone muslimane, če jim tako rečemo, spadajo tudi muslimani, ki živijo v evropskem delu Rusije: gre večinoma za muslimane, ki so kavkaškega ali osrednjeazijsko-turškega izvora.
Tudi Slovenija je podoben primer, saj so se k nam v času povojne Jugoslavije začeli v industrijska središča priseljevati muslimani iz BiH, Kosova in Makedonije.
V absolutnih številkah največ evropskih muslimanov živi v Rusiji, in sicer 16,4 milijona, kar predstavlja 11,7 odstotka prebivalstva te 145-milijonske države.
Veliko muslimansko populacijo ima tudi Nemčija (4,2 milijona oziroma pet odstotkov), Velika Britanija (2,9 milijona oziroma 4,6 odstotka), Nizozemska (914 tisoč oziroma 5,5 odstotka), Belgija (638 tisoč oziroma šest odstotkov), Avstrija (475 tisoč oziroma 5,7 odstotka), Švedska (451 tisoč oziroma 4,9 odstotka), Švica (433 tisoč oziroma 5,7 odstotka) …
Muslimani sestavljajo tudi četrtino prebivalcev švedskega Malmöja in nizozemskega Amsterdama. Tudi druga nizozemska mesta (Rotterdam, Utrecht, Haag) imajo močno muslimansko skupnost. V Bruslju, evropski prestolnici, pa muslimani sestavljajo petino odstotkov prebivalstva, nekateri ocenjujejo, da kar tretjino.
Tako je na Češkem manj kot 0,1 odstotka prebivalstva muslimanov, na Poljskem, Slovaškem, v Litvi, Latviji, Estoniji muslimani predstavljajo 0,1 odstotka prebivalstva, v Romuniji in na Madžarskem pa 0,3 odstotka.
V Franciji in Belgiji naj bi leta 2030 muslimani predstavljali več kot desetino prebivalstva, 10,3 oziroma 10,2 odstotka. Muslimani naj bi predstavljali tudi skoraj desetino prebivalstva na Švedskem in naši severni sosedi Avstriji, v Veliki Britaniji pa dobrih osem odstotkov vseh Otočanov.
Z naraščanjem njihovega števila narašča tudi njihova politična moč in opaznost. Opaznost se kaže v trendu, da tudi s svojim oblačenjem kažejo razliko od zahodnjaških oblačil (prvi muslimanski priseljenci v Zahodni Evropi, zlasti moški, so prevzemali zahodnjaška oblačila, pri naslednjih generacijah to ni več pravilo). Najbolj opazna v javnosti je seveda delna ali popolna zakritost žensk.
Takšen je bil nedavno razkrit primer v Veliki Britaniji, kjer je lokalna laburistična oblast desetletja prikrivala podatke o množičnih spolnih zlorabah mladoletnic, ki jih je izvajala tolpa pakistanskih mladeničev, ker so se bali, da bi z objavo podatkov izgubili glasove Pakistancev.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.