Ponedeljek, 12. 11. 2018, 16.16
6 let, 1 mesec
Juncker kritičen do držav, ki ne podpirajo dogovora ZN o migracijah
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je bil danes v Berlinu kritičen do držav, ki so odstopile od globalnega dogovora Združenih narodov o migracijah oziroma to nameravajo storiti. Če bi dogovor prebrale, tega ne bi naredile, je bil jasen Juncker.
Besede predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, da države, ki dogovora ne podpirajo, očitno ne poznajo njegove vsebine, je v Bruslju danes potrdil tudi tiskovni predstavnik Evropske komisije Margaritis Schinas.
Predsednik Evropske komisije se je v Berlinu zavzel za enoten pristop EU na področju migracij. "Če ena ali dve ali tri države odstopijo od dogovora ZN o migracijah, potem kot Evropska unija ne moremo braniti svojih interesov," je Juncker po poročanju spletnega Reutersa tudi dejal na poslovnem srečanju v Berlinu.
Od dogovora odstopa tudi Bolgarija
Potem ko sta madžarska in avstrijska vlada sklenili, da dokumenta na slovesnosti v maroškem Marakešu decembra ne bosta podprli in sta pomisleke izrazili tudi Poljska in Češka, je danes tudi bolgarska vlada napovedala, da dogovora ne bo podprla.
"Stališče bolgarske vlade je, da se ne bo pridružila globalnemu dogovoru ZN o migracijah," je po sestanku predsednikov koalicijskih strank danes dejal predstavnik vladajoče desnosredinske stranke Gerb, Cvetan Cvetanov, na spletni strani poroča Reuters.
Bolgarski parlament bo o dogovoru ZN o migracijah razpravljal v sredo. Gerbov koalicijski partner, stranka Združeni domoljubi, ki je znana po protimigrantskih stališčih, je odločno proti dogovoru in trdi, da ogroža nacionalne interese.
Bolgarija, čez katero teče ena glavnih migrantskih poti z Bližnjega vzhoda v zahodno Evropo, sicer že izvaja ukrepe za ustavitev ilegalnih migracij za zaščito zunanje meje EU.
Opozicija in koalicija z različnimi stališči o dogovoru
Poslanci opozicijskih strank, ki nasprotujejo globalnemu dogovoru ZN o migracijah, so v današnji razpravi na odboru DZ za notranjo politiko poudarili, da se mu mora Slovenija odpovedati, saj temelji na manipulaciji in ne rešuje vzrokov za migracije. V koalicijskih strankah in Levici pa so izrazili podporo dogovoru, ki ohranja suverenost države.
1