Četrtek, 16. 1. 2025, 22.22
3 ure, 30 minut
Pisala se bo zgodovina
Inavguracija Trumpa bo trajala štiri dni in stala okoli 200 milijonov dolarjev
V soboto se bodo odvili prvi dogodki, povezani z inavguracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Zaprisega bo potekala v ponedeljek v popoldanskih urah po srednjeevropskem času. Dogodek boste lahko v živo spremljali tudi na Siol.net.
Dogodki, povezani z inavguracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, se bodo začeli že jutri in bodo trajali vse do torka. Najpomembnejši del – zaprisega Donalda Trumpa kot 47. ameriškega predsednika – se bo odvila v ponedeljek v popoldanskih urah po srednjeevropskem času.
Vsi dogodki bodo po poročanju ameriških medijev stali najverjetneje 200 milijonov ameriških dolarjev (približno 194 milijonov evrov). To bo najdražja inavguracija v ameriški zgodovini.
Kako bo v ponedeljek Trump spremenil ZDA?
Po slovesni zaprisegi bo Donald Trump odšel v Belo hišo, kjer bo podpisal tudi prve izvršilne ukaze. Teh naj bi bilo po poročanju ameriških medijev več kot sto. In zakaj je to pomembno? Izvršilni ukazi (t. i. executive orders) ameriškega predsednika so v praksi izenačeni z zakoni. V veljavo lahko stopijo takoj po podpisu ameriškega predsednika.
Med najbolj notoričnimi izvršilnimi ukazi, ki jih je Trump izdal v svojem prvem mandatu, sta bila prepoved potovanj iz nekaterih držav z večinsko muslimanskim prebivalstvom ter ukaz o širitvi najemanja obalnih voda za raziskovanje nafte. Trump je v prvem mandatu izdal 220 izvršnih ukazov, kar je več kot katerikoli drug predsednik v enem štiriletnem mandatu po Jimmyju Carterju. Predsednik Joe Biden je v svojem mandatu izdal 155 izvršnih ukazov.
In kaj čaka ZDA že prvi dan Trumpovega vladanja? Trump je med predvolilno kampanjo med drugim obljubljal, da bo že prvi dan podpisal več kot sto izvršilnih ukazov za različna področja, med katerimi so:
- nadzor migracij,
- pravice delavcev,
- pravica do splava in
- pravice skupnosti LGBTIQ+.
Pred Trumpom je za inavguracijo največ zapravil Obama
Inavguracija nekdanjega predsednika Baracka Obame leta 2009 je vključevala deset uradnih plesov in več deset dogodkov. Vse skupaj je stalo približno 53 milijonov dolarjev (približno 51 milijonov evrov).
Nekdanji predsednik Bill Clinton se je leta 1997, ob svoji drugi inavguraciji, udeležil rekordnih 14 uradnih plesov, za vse dogodke so zapravili 24 milijonov dolarjev (približno 23 milijonov evrov).
Predsednik Joe Biden leta 2021 zaradi pandemije covid-19 ni organiziral nobenega plesa in dogodka.
Sobota, 18. januar 2025:
- sprejem pri predsedniku in ognjemet v Trump Sterlingu,
- sprejem kabineta Donalda Trumpa in večerja v čast podpredsednika.
Nedelja, 19. januar 2025:
- slovesnost na pokopališču Arlington,
- polaganje venca pri Grobnici neznanega vojaka,
- proslava volilne zmage "Make America Great Again",
- večerja ob svečah.
Ponedeljek, 20. januar 2025:
- bogoslužje v cerkvi sv. Janeza,
- čaj v Beli hiši,
- slovesna zaprisega Donalda Trumpa,
- slovo od nekdanjega predsednika in podpredsednika,
- slovesnost v Predsedniški podpisniški sobi,
- kosilo Kongresnega odbora za organizacijo otvoritvene slovesnosti,
- pregled čet,
- predsedniška parada,
- slovesnost v Ovalni pisarni v Beli hiši,
- nagovor predsednika Donalda Trumpa na treh plesih:
- Ples v čast vrhovnega poveljnika
- Inavguracijski ples svobode
- Zvezdni ples
Torek, 21. januar 2025:
Molitev v Washingtonu