Torek, 1. 7. 2014, 13.06
8 let, 8 mesecev
Hillary Clinton ima težave z denarjem
Hillary Clinton ima težave z denarjem. Vendar ne takšne težave, ki jih imajo povprečni Američani iz njene volilne baze. Njena težava je, da ima veliko denarja, način, kako je prišla do njega in kdo ji je pri tem pomagal (fantje z Wall Streeta), pa je v nasprotju z načeli, ki jih zagovarjajo njeni volivci. A kljub temu Clintonova (za zdaj) ostaja močno priljubljena.
Nekdanja prva dama ZDA trenutno velja za največjo, če ne edino resno kandidatko za demokratsko nominacijo na predsedniških volitvah leta 2016. S komentarji po nedavno objavljeni avtobiografiji o svojem bogastvu je sprožila pravi vihar, ki utegne odnesti njene možnosti, da v Beli hiši nasledi Baracka Obamo.
Clintonova se želi pokazati kot "navadna" državljanka, se približati običajnim Američanom, ki predstavljajo njeno volilno bazo. A način, kako je v zadnjem času govorila o svojem bogastvu – trdo je delala, da ga je zaslužila, za razliko od večine zares bogatih plačuje enake davke kot večina Američanov in je bila pred 14 leti povsem brez denarja – bi ji lahko povzročil težave tako na primarnih in splošnih volitvah.
"Njeno bogastvo nikakor ne kaže, da je delala v dobro drugih ljudi. Nikakor ni obogatela s tem, da je ustanovila svoj posel, ki bi zaposloval veliko ljudi," pravi Louis Hyman, ki poučuje zgodovino kapitalizma na univerzi Cornell. "Kako sta prišla do denarja? S plačnimi govori? S pisanjem knjig? To ni način, s katerim so Američani zadovoljni, da drugi Američani pridejo do veliko denarja," dodaja.
Clintonova je svoje milijone zaslužila v veliki meri s plačanimi govori (tudi nad 300 tisoč dolarjev za en govor) finančnim in drugim posebnim interesnim skupinam, na univerzah in s pisanjem knjig. Težko si je predstavljati, da morebitni tekmec Clintonove ne bi opozarjal, da medtem ko govori o neenakosti, revščini, brzdanju Wall Streeta in drugih temah, ki pestijo demokrate, hkrati dobiva mastne čeke z Wall Streeta (poleg tega iz ameriškega finančnega središča izvirajo tudi številni njeni tesni svetovalci) in spada med najbogatejše Američane.
Liberalci, ki so leta 2007 močno podprli Baracka Obamo, zdaj močno podpirajo nekdanjo prvo damo ZDA. Kako se utegne takšna podpora spremeniti po mesecih ali tednih razkritij o izvoru bogastva Clintonovih in kaj se utegne zgoditi, če se na levici le pojavi tekmec Clintonove? Bo Hillary še lahko zadržala svojo avro nepremagljivosti?
Na koncu bi bilo lahko odločilno ne kako je prišla do bogastva, ampak ali se lahko povprečen Američan poistoveti z njo? Nekdanja prva dama zadnji dve desetletji živi v nekakšnem mehurčku: od leta 1992 se je selila iz Bele hiše v senat in nato v urad državne sekretarke. Trenutno ima težave s prepričevanjem ljudi, da ni bila vedno bogata in da ve, kako se ljudje borijo za vsakodnevni kruh v trenutnih gospodarskih razmerah. Morda bo njeno bogastvo (p)ostalo velika ovira njeni največji politični ambiciji.