"Gotovina se je zahvalil za pobudo splitskega mestnega sveta, da bi ga razglasili za častnega meščana, ter da bi katerega od osrednjih mestnih trgov ali ulico poimenovali po Gotovini", je sporočil splitski podžupan Jure Šundov, ki je bil tudi eden izmed soborcev obsojenega generala.
Počakal bi vsaj do drugostopenjske razsodbe
Kot je dodal, je Gotovina ocenil, da do drugostopenjske razsodbe haaškega sodišča ni potrebe, da bi nadaljevali postopek, ki ga je sprožil mestni svet. Splitski podžupan je še dejal, da je stališče Gotovine slišal od skupnega prijatelja Željka Dilberja, ki je v rednih stikih z Gotovino. Ta je trenutno v zaporu haaškega sodišča v Scheveningenu.
Splitska mestna uprava je odločila, da bodo spoštovali odločitev generala. Pobudo, da bi Gotovina postal častni meščan Splita, je po objavi razsodbe haaškega sodišča minuli teden sprožila splitska podružnica Hrvaške stranke prava (HSP), mnenje Gotovine pa so zahtevali splitski socialdemokrati.
Dve tretjini Splitčanov za častno meščanstvo Gotovine
Javnomnenjska raziskava splitskega časnika Slobodna Dalmacija je sicer pokazala, da kar dve tretjini Splitčanov podpira, da bi Gotovina postal njihov častni meščan. Na Hrvaškem je razsodba proti Gotovini in Mladenu Markaču sprožila ogorčenost in proteste. Hrvaška vlada pa je napovedala dejavno sodelovanje pri pritožbi na razsodbo proti generaloma, ki na Hrvaškem veljata za nacionalna junaka.