Petek, 15. 3. 2013, 14.06
7 let, 1 mesec
Frančišek – kakšen pomen ima ime novega papeža?
Tisti, ki novega papeža dobro poznajo, pravijo, da ni nobeno presenečenje, da si je Jorge Mario Bergoglio za svoje papeško ime izbral prav ime Frančišek, v čast svetemu Frančišku Asiškemu. Gre za eno najbolj občudovanih verskih figur. Sicer nikoli ni bil uradno posvečen v duhovnika, velja pa za ustanovitelja več redovniških skupnosti, ki se je zavezal uboštvu in zavračal materialne dobrine.
Iz tega vidika ga v svojem delovanju posnema tudi novi papež, ki je znan po tem, da je odklanjal številne privilegije, ki mu jih je prineslo poslanstvo v najvišjih krogih Katoliške cerkve, ob tem pa se je lažje poistovetil tudi s tistimi najbolj prikrajšanimi in zapostavljenimi družbenimi skupinami. Tako kot Frančišek Ašiški tudi Bergoglio velja za pastoralnega duhovnika, ki je blizu ljudem.
Sv. Frančiška Asiškega, ki je umrl leta 1226 star 44 let, teologija povezuje s pojmi miru, preprostosti in skrbi za najrevnejše. "Ime, ki ga je papež prevzel nakazuje, da bo tudi sam zavzel pot skromnosti in evangelijske preprostosti, kar je pokazal že v svojem prvem nagovoru vernikom," je poudaril oče Mauro Gambetti, opat frančiškanskega samostana v Assisiju, rojstnem mestu Frančiška Asiškega.
Če smo poročali, da je bil Bergoglio v svoji mladosti "pravi vražiček," pa je tudi Frančišek Asiški na pot svetosti stopil šele kasneje v življenju. Rodil se je namreč bogatim umbrijskim trgovcem, sam pa je sprva z veliko žlico zajemal vse pritikline luksuznega življenjskega stila in razmetaval očetovo bogastvo, kasneje je postal vitez in odšel v vojno.
Na enem izmed vojskovanj je imel skrivnostne sanje, ki so spremenile njegovo razmišljanje. Zaobjel je revščino, odločil se je zavezati Bogu in dosledno izpolnjevati evangelij. Odpovedal se je vsej svoji lastnini, posvetil se je pridigi, velja za ustanovitelja redov frančiškanov, minoritov in kapucinov in zavetnika živali in trgovcev.
Kardinali si svoje ime izberejo na podlagi zgleda in odgovornosti, pravi William Porter, teolog na ameriški univerz Dayton. "Čutijo, da so bili izbrani za izredno pomembno službo, zato potrebujejo ime, ki jim bo na njihovi poti pomagalo in navdihovalo…. Gre pa tudi za znamenje celotni Cerkvi in svetu, ime Frančišek simbolizira revščino, skromnost, preprostost in obnovo katolicizma, gre za zavezo, da se bodo stvari spremenile," dodaja.