Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 7. 2013,
20.56

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Francija zarodek zakon

Torek, 16. 7. 2013, 20.56

8 let

Francija dovolila raziskave na zarodkih in izvornih celicah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Spodnji dom francoskega parlamenta je sprejel zakon, ki dovoljuje raziskave na zarodkih in človeških zarodnih izvornih celicah.

Senat je predlog potrdil že decembra lani. Predlog zakona, ki ga je zagovarjala levica, je bil sprejet s 314 glasovi za in 223 proti. Desna opozicija mu je nasprotovala. Zakon iz leta 2004 je raziskave na izvornih celicah prepovedoval. Možnosti za izjeme so znanstveniki označevali za nezadostne in naj bi slabile položaj Francije na področju raziskav.

Tudi novi zakon predvideva stroge pogoje Od leta 2005 je sicer francoska agencija za biomedicino dovolila več kot 70 projektov raziskav na zarodkih ali človeških zarodnih izvornih celicah. Tudi novi zakon predvideva stroge pogoje. Tako mora biti projekt, ki bi vključeval raziskave na zarodkih in izvornih celicah, z znanstvenega vidika pomemben in usmerjen k napredku na medicinskem področju. Poleg tega ne sme obstajati nobena alternativna možnost za dosego želenega rezultata.

Poslanec leve Radikalne stranke Roger-Gerard Schwartzenberg, nekdanji minister za raziskave, je dejal, da zakon lahko največ pripomore k razvoju na področju "regenerativne medicine in celične terapije". "Pomislite na tiste naše bolne sodržavljane, ki čakajo na nove terapije," je dejal poslancem in kot primer navedel nekaj bolezni, med drugim Alzheimerjevo.

"Napredek, ki smo ga čakali 35 let" Medtem ko je socialistični poslanec Jean-Louis Touraine menil, da gre pri sprejetju zakona za "napredek, ki smo ga čakali 35 let", je poslanec desne stranke UMP zatrdil, da že veljavna zakonodaja ni preprečevala ustreznih raziskav. Že leta 2011 se je po razgreti razpravi takratna desna večina odločila, da ostanejo pri veljavni zakonodaji, ki je tovrstne raziskave prepovedovala, dopuščala pa nekatere izjeme.

Francoski kardinal Andre Vingt-Trois, ki je tudi pariški nadškof, je dejal, da je zakon "velika napaka", saj zarodek obravnava, "kot da ni nič".

Ne spreglejte