Četrtek, 26. 1. 2023, 19.20
1 leto, 11 mesecev
Fajonova s španskim zunanjim ministrom tudi o feministični zunanji politiki
Slovenija in Španija imata odlične odnose in se strinjata, da je v trenutni krizi ključna enotnost Evrope, sta danes na Brdu pri Kranju poudarila slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon in njen španski kolega Jose Manuel Albares, ki je bil gost posveta slovenskih diplomatov. Albares je izrazil podporo Sloveniji za članstvo v Varnostnem svetu ZN. Ministra sta danes govorila tudi o feministični zunanji politiki, ki postaja del prenovljene slovenske zunanjepolitične strategije.
Ministrica @tfajon se je ministru @jmalbares zahvalila za njegov obisk: Slovenija & Španija imata veliko skupnih ciljev, med njimi solidarnost, multilateralizem in predvsem feministično zunanjo politiko. Vedno pomembneje je, da tem vprašanjem namenjamo posebno skrb in pozornost. pic.twitter.com/CJgeZBpQyN
— MFA Slovenia (@MZZRS) January 26, 2023
Vodja španske diplomacije je nagovoril slovenske diplomate, ki so se na Brdu zbrali na tradicionalnem letnem srečanju. Med drugim jim je predstavil prednostne naloge španskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici tega leta. V teh težkih trenutkih za Evropo si bo Španija prizadevala zaščititi Evropo in ohraniti evropsko enotnost, je napovedal in dodal, da v Madridu Slovenijo vidijo kot veliko zaveznico.
Enotnost Evrope je najboljši način za soočenje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je poudaril ter spomnil, da je dolgotrajno okrevanje po gospodarski krizi v Evropi dokaz, kako ključna je enotnost. Tudi ministrica Fajon je poudarila pomen evropske enotnosti in solidarnosti v luči vojne v Ukrajini. "V času vojne na evropskih tleh, ko prihaja do tektonskih premikov, potrebujemo drug drugega," je dejala.
Fajonovo k feministični zunanji politiki povabila nemška ministrica
Španija namerava kot predsedujoča Svetu EU velik poudarek dati tudi sodelovanju z Latinsko Ameriko ter državami z južnih obal Sredozemlja, je napovedal gost iz Madrida. Fajonova je dodala, da bo Slovenija, če bo uspešna s kandidaturo za nestalno članstvo v Varnostnem svetu ZN, računala na pomoč Španije, ki ima številne izkušnje in pozna razmere zlasti v Latinski Ameriki in Sredozemlju. Albares je ob tem izrazil polno podporo Madrida slovenski kandidaturi.
Ministra sta danes govorila tudi o feministični zunanji politiki, ki postaja del prenovljene slovenske zunanjepolitične strategije. Vodja slovenske diplomacije je povedala, da jo je k temu povabila nemška kolegica Annalena Baerbock, ko sta se prvič srečali. Gre sicer za švedski koncept, ki v času, ko v svetu prihaja do nazadovanja pravic žensk, spet stopa v ospredje. Kot je dejala, se s tem ne spreminja zunanja politika, temveč se spreminja odnos, ki v ospredje postavlja enakost spolov.
Albares je opozoril, da odrekanje pravic ženskam predstavlja zanikanje polovice svetovnega prebivalstva, ter dodal, da je za razvoj družbe ključno vključevanje žensk.
5