Ponedeljek, 24. 9. 2012, 10.53
8 let, 9 mesecev
Facebook spet vzbuja sume o kršenju zasebnosti
V času, ko spletnega velikana vse bolj sprašujejo o tem, kakšna je sploh vrednost in smiselnost oglaševanja na njihovih straneh, se Facebook začenja odločati za nove tehnike sledenja in uporabe podatkov svojih uporabnikov, ki že vzbujajo zle slutnje o novih kršitvah zasebnosti. "Od tržnikov vedno znova slišimo, da moramo iti dlje in jim pomagati, da bodo njihovi oglasi učinkovitejši," pravi Brad Smallwood, vodja oddelka za raziskave in meritve pri Facebooku. Datalogix ima nakupovalne podatke o približno 70 milijonih ameriških gospodinjstev. Podatke je podjetje pridobilo predvsem prek zapisov na karticah zvestobe in podatkovnih bazah več kot tisoč trgovcev, med katere spadajo tako trgovine z živili kot lekarne. S primerjavo naslova elektronske pošte in drugih osebnih podatkov, povezanih s karticami zvestobe, na eni strani ter elektronsko pošto in podatki, povezanimi z vzpostavljanjem profila na Facebooku, na drugi je Datalogix sposoben ugotoviti, ali ljudje, ki so na Facebooku videli oglas, nato v trgovini dejansko kupijo ta izdelek.
Za vloženi dolar trije dolarji izkupička
Postopek poteka tako, da Datalogix elektronsko pošto in druge osebne podatke najprej pretvori v anonimne enote, nato pa Facebook profile razdeli v skupino tistih, ki so oglas videli, in tistih, ki ga niso. Datalogix nato Facebooku in njegovim oglaševalcem dostavi poročilo, v katerem je razdelano, kateri kreativni pristop in kakšno demografsko osredotočanje so najbolj učinkoviti pri prepričevanju ljudi, da takrat, ko niso na spletu, dejansko kupijo njihove izdelke. Facebook ob tem zatrjuje, da Datalogixu v resnici plačuje samo za primerjavo podatkov. Do zdaj sta podjetji preiskali že 45 oglaševalskih kampanj in po besedah Smallwooda so v 70 odstotkih tržniki za vsak dolar, ki so ga porabili za oglaševanje na Facebooku, nato zaslužili dodatne tri dolarje iz naslova povečane prodaje. Tržniki so zato zelo zainteresirani za nove podatke o tem, kako se obnese njihovo oglaševanje na Facebooku, medtem ko drugi še zmeraj ugotavljajo najboljše načine, da bi smiselnost tovrstnega oglaševanja sploh ovrednotili.
Za Facebook nove metode niso sporne
Nekateri pa so že zaskrbljeni, ali ta praksa ne krši 9,5 milijona dolarjev vredne poravnave med Facebookom in ameriško trgovsko komisijo, ki je socialno omrežje obtožila zavajanja svojih uporabnikov s tem, ko se ni držalo lastnih določil glede zasebnosti. Uporabniki Facebooka so namreč avtomatično vključeni v oglaševalske raziskave, ki jih opravlja Datalogix, in te vključenosti na svojem računu na Facebooku ne morejo prekiniti. Namesto tega morajo obiskati spletno stran podjetja Datalogix – povezavo do nje ima Facebook objavljeno na svoji strani za pomoč uporabnikom. Jeff Chester, izvršni direktor centra za digitalno demokracijo, skupino, ki se ukvarja s kršitvami zasebnosti na spletu, poudarja, da takšna praksa uporabnikom Facebooka ne omogoča zadovoljivega nadzora nad njihovimi podatki oziroma ni dovolj pregleda nad tem, kako se ti podatki dejansko uporabljajo.
"Po našem prepričanju podatkov o spletnih in nespletnih nakupovalnih navadah potrošnikov ne bi smeli zbirati brez njihovega izrecnega privoljenja in pristanka na vključitev v tovrstne raziskave," poudarja Chester. V Facebooku in Datalogixu pa odgovarjajo, da podatki o posameznikovih nakupovalnih navadah Facebooku in njegovim oglaševalcem v resnici niso dostopni. V Facebooku še zagotavljajo, da sodelujejo tudi z zunanjo nadzorno agencijo, ki bo preučila morebitno spornost novega pristopa k merjenju učinkovitosti spletnega oglaševanja.