Zunanji ministri EU so v Bruslju na izrednem sestanku o Maliju vzpostavili že dolgo načrtovano misijo za urjenje malijskih vojakov.
Odločitev, ki postavlja pravno podlago za to misijo, je korak k predvideni napotitvi 200 vaditeljev in 250 pripadnikov za njihovo zaščito sredi februarja, a za zagon misije bo potreben še en pravni akt. Namen misije za urjenje malijskih vojakov, poimenovane EUTM Mali, ki naj bi trajala 15 mesecev in stala 12,3 milijona evrov, je izboljšati vojaške zmogljivosti malijskih oboroženih sil in omogočiti ponovno vzpostavitev ozemeljske celovitosti države pod civilno oblastjo, so pojasnili v EU.
V misiji bo sodelovala tudi Slovenija
Misija bo imela sedež v Bamaku, urjenje pa bo potekalo severovzhodno od malijske prestolnice. Vodil jo bo francoski general Francois Lecointre. Zagotavljala bo urjenje in svetovanje o poveljevanju, logistiki, mednarodnem pravu ter zaščiti civilistov in človekovih pravicah, ne bo pa vpletena v bojne operacije. V njej naj bi sodelovalo osem članic unije, tudi Slovenija z enim do dvema pripadnikoma, a dokončne odločitve v Ljubljani še niso sprejeli.
Na pogovorih sodeloval tudi malijski zunanji minister
Pred današnjim izrednim zasedanjem so sicer viri pri EU povedali, da bo treba prvotne načrte misije za urjenje malijskih vojakov prilagoditi novim razmeram na terenu. Ministri so se najprej pogovorili z malijskim kolegom Tiemanom Coulibalyjem, nato so pogovore nadaljevali sami. Število pripadnikov misije se lahko po potrebi podvoji, je ob prihodu na zasedanje dejal italijanski zunanji minister Giulio Terzi. Vodja francoske diplomacije Laurent Fabius pa je poudaril, da terorizem ogroža vse evropske države.
Francijo podpira mednarodna skupnost
Ob današnjem izrednem sestanku se pričakujejo tudi nove napovedi podpore posameznih članic Franciji ter odločitve o logistični in finančni pomoči 3300-članskim afriškim silam, ki se bodo borile proti islamistom v Maliju. "Francija še zdaleč ni sama ... To so mednarodna prizadevanja," zatrjujejo viri pri EU. Poudarjajo tudi, da ne gre za "evropsko posredovanje proti specifični skupini, temveč za boj mednarodne skupnosti proti terorizmu". Francija je bila po posredovanju v svoji bivši, z zlatom bogati koloniji, za kar se je odločila za zaščito svojih interesov in državljanov pred terorizmom ter trgovino z belim blagom in drogami, deležna v glavnem podpore pa tudi nekaj pomislekov.
Slovenijo zastopa veleposlanik pri EU
Razmere v Maliju so se zaostrile marca lani, ko je vojaška hunta z državnim udarom prevzela oblast. Po udaru je sever Malija najprej zavzela etnična skupina puščavskih Tuaregov. Te so nato pregnali islamisti, ki imajo tudi vezi z Al Kaido. Ti so na območju, ki ga nadzorujejo, uvedli strogo šeriatsko pravo, red pa vzdržujejo predvsem z nasiljem. Malijska vlada jim želi s pomočjo Francije in zahodnoafriških partneric preprečiti, da bi napredovali na jug države in zavzeli prestolnico Bamako. Vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec se zasedanja ne