Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
15. 9. 2013,
15.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sirija kemično orožje

Nedelja, 15. 9. 2013, 15.29

8 let, 7 mesecev

Damask rusko-ameriški dogovor označil za "zmago za Sirijo"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriško-ruski dogovor za uničenje sirskega kemičnega orožja je preprečil vojno in pomeni "zmago za Sirijo", je v prvem odzivu Damaska dejal sirski minister za nacionalno spravo Ali Haidar.

Minister za nacionalno spravo Ali Haidar je menil, da bo dogovor prispeval k pričetku mirovnih pogovorov med režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada in opozicijskimi uporniki, Dodal je še, da dogovor ni samo priložnost za rešitev problema kemičnega orožja, temveč je tudi priložnost za reševanje vseh sirskih problemov v prihodnosti. "Po eni strani bo Sircem omogočil izhod iz krize, po drugi strani pa je preprečil vojaško posredovanje proti Siriji," je o dogovoru dejal Haidar v intervjuju za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti.

"Dogovor je rezultat naporov ruske diplomacije in vodstva" Haidar se je pri tem zahvalil Rusiji, ki je dala pobudo za dogovor. "Dogovor je rezultat naporov ruske diplomacije in vodstva. Je zmaga za Sirijo, ki je bila dosežena s pomočjo naših ruskih prijateljev," je še dejal.

Spomnimo: Gre za prvi odziv sirske vlade na dogovor med ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in njegovim ameriškim kolegom Johnom Kerryjem, ki sta ga sklenila v soboto v Ženevi. Dogovor med drugim predvideva, da mora Sirija v roku enega tedna razkriti svoje zaloge kemičnega orožja in mednarodnim inšpektorjem dovoliti takojšen in neomejen dostop do teh zalog, najkasneje do novembra. Sirsko kemično orožje mora biti odstranjeno ali uničeno do sredine leta 2014, uničeno pa bi moralo biti zunaj Sirije.

Obe pogajalski strani sta se še strinjali, da če bo Sirija kršila pogoje konvencije o prepovedi kemičnega orožja, bo Varnostni svet Združenih narodov, v katerem ima Rusija tako kot ZDA pravico veta, sprejel za zdaj še nedoločene ukrepe.

Kerry: Ameriška grožnja Siriji s silo ostaja Grožnja ameriškega vojaškega posredovanja proti Siriji ostaja in je resnična, pa je sicer danes na skupni konferenci z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem v Jeruzalemu dejal ameriški državni sekretar Kerry. Poudaril je, da pri urejanju mednarodnih zadev ni prostora za prazne besede.

Nobene opcije še niso izključili "Da ne bo pomote, nobene opcije še nismo dokončno izključili. To, da je bilo uporabljeno orožje za množično uničevanje, je zločin proti človečnosti in se ga ne sme tolerirati," je posvaril državni sekretar in se s tem odzval na predvidevanja, da je ženevski dogovor med Washingtonom in Moskvo preprečil morebitno ameriško vojaško posredovanje proti Siriji zaradi napada s kemičnim orožjem prejšnji mesec na obrobju Damaska.

Kerry je ob tem ženevski dogovor označil kot "okvir, ne končen dogovor", s katerim pa bi lahko Siriji odvzeli vse kemično orožje. Označil ga je kot najbolj daljnosežen napor za odpravo kemičnega orožja, katerega domet sega daleč preko konvencije o kemičnem orožju iz leta 1993, h kateri je sicer Sirija v skladu z dogovorom pred dnevi že pristopila.

Poudaril pa je, da je ključnega pomena popolna uresničitev dogovora. "Samo odstranitev kemičnega orožja ne zadošča, mi to razumemo. Je pa to prvi korak naprej in s tem bo to orožje odstranjeno iz arzenala človeka, ki se je pokazal pripravljenega, da naredi karkoli svojim ljudem, da bi se obdržal na oblasti," je dejal o sirskem predsedniku Bašarju al Asadu.

Netanjahu: Kar velja za Sirijo, velja tudi za Iran Netanjahu pa je na novinarski konferenci dejal, da bi uničenje sirskega kemičnega orožja povečalo varnost celotne regije. "Svet mora zagotoviti, da radikalni režimi nimajo orožja za množično uničevanje, saj, kot smo videli v Siriji, če ima radikalni režim to orožje, ga bo tudi uporabil," je zatrdil izraelski premier. "Če naj diplomacija deluje, mora biti podprta z verodostojno vojaško grožnjo," je dodal Netanjahu. Poudaril je še, da "kar velja za Sirijo, velja tudi za Iran".

Ne spreglejte