Haloumi je značilen ciprski sir, ki ga želijo zaščititi v Evropski uniji. Toda ta namera je povzročila spor med obema stranema razdeljenega otoka. Čigav je halumi? Turško-ciprski ali grško-ciprski?
Republika Ciper je poleg posojil od Evropske skupnosti želela tudi, da sir haloumi zaščitijo kot izdelek z zaščitenim geografskim poreklom. To bi si odličen beli sir, idealen za peko na žaru, zaslužil, ker je značilen za ta sredozemski otok. Toda na Cipru nič ni preprosto, tudi izdelava sira ni.
Čeprav je ciprska vlada v vlogi za zaščito navedla tudi, da je zaščitena tudi turško-ciprska oblika sira, imenovana hellim, je to razburilo vlado drugega dela otoka. Pa čeprav gre za isti sir. Približno tako kot za grško in turško kavo. Politiki na obeh straneh so zaradi spora skušali nabirati politične točke, za povrh pa je nastopila še kriza, zaradi katere je največji britanski uvoznik sira ustavil plačila dobaviteljem sira zaradi težav, ki jih imajo z zaprtjem ciprskih bank.
Ali je prav haloumi ali hellim?
V spor so se tako vmešali tudi britanski diplomati, ki so Evropsko komisijo pozvali, naj pri odločitvi o zaščiti sira upošteva tudi odnose med obema skupnostma na otoku. Največja težava bi lahko nastala, če bi bilo zaščiteno le eno izmed imen sira, recimo grška oblika haloumi. S tem bi lahko turško-ciprski proizvajalci nemoteno prodajali sir pod turškim imenom hellim. Če pa bi bil sir zaščiten z obema imenoma, bi se lahko zgodilo, da sira sploh ne bi mogli izvažati, ker bi bil kot geografsko poreklo sira določen grški del otoka.
Trenutno ima grško-ciprska mlečna industrija že zaščiteno ime kot blagovno znamko, a le za obliko haloumi. Prav sedaj poteka v Nemčiji sodni postopek proti podjetju, ki sir v Evropski skupnosti prodaja s turškim imenom hellim. Nemško sodišče je dovolilo prodajo sira s takim imenom, evropsko sodišče pa o tem še odloča.
Glavni spor med obema skupnostma pa je poleg imena tudi določilo, kakšno mleko in v kakšnih razmerjih se lahko uporablja za izdelavo sira. Da gre za resno vprašanje, kaže tudi to, da so o siru dejansko razpravljali na bilateralnih pogovorih o prihodnosti razdeljenega otoka. Turški Ciprčani so zahtevali, da Ciper umakne prošnjo za zaščito sira, dokler se ne dogovorijo o vseh podrobnostih.
Glede na to, da se tudi o združevanju otoka pogajajo nekaj desetletij, bo očitno tudi sirarska razprava še dolga in vroča.