Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 12. 2013,
15.07

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

denar Velika Britanija

Ponedeljek, 23. 12. 2013, 15.07

8 let, 8 mesecev

Britanci bodo po letu 2016 lahko prali denar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Velika Britanija se bo kmalu pridružila tistim državam, kjer izraz plastični denar ne bo pomenil zgolj plačevanja s plačilnimi karticami, temveč tudi gotovinsko plačevanje.

Britanska centralna banka se je namreč odločila, da bo v začetku leta 2016 začela izdajati najnovejšo serijo bankovcev, ki bo narejena iz posebne polimerne zmesi. Takšni plastificirani bankovci bodo precej bolj odporni proti obrabi, težje jih bo raztrgati, prav tako pa bodo precej bolje od zdajšnjih preživeli pranje v pralnem stroju, poplave in druge vrste katastrof.

Daljša življenjska doba, manjši stroški Glavni razlog za omenjeno posodobitev pa po poročanju medijev tiči v daljši življenjski dobi bankovcev in s tem povezanimi manjšimi stroški izdelave. Plastični bankovci zdržijo vsaj 2,5-krat dlje od navadnih, na dolgi rok pa so z njimi povezani stroški precej nižji, poročajo mediji.

"Gotovina iz polimerov je naslednji korak v evoluciji denarja," Britance prepričuje guverner tamkajšnje centralne banke. "Kakovost takšnih bankovcev je višja, so varnejši, saj jih je precej težje ponarediti, proizvesti jih je mogoče za nižjo ceno tako z vidika davkoplačevalcev kot okolja."

Lahko jih perete, likajte pa jih vseeno raje ne Ker Otočani veljajo za narod, ki se že pregovorno rad oklepa tradicije, so se oblasti celotne akcije posodobitve funta lotile sistematično. Javnost so tako izdatno obveščali o prednostih novosti, prav tako pa so izvedli obširno raziskavo javnega mnenja, v kateri so ugotovili, da se z uvedbo plastičnega denarja strinja kar 87 odstotkov vprašanih. Šest odstotkov jih uvedbi nasprotuje, sedem odstotkov anketiranih pa glede tega nima izdelanega mnenja.

Velika Britanija sicer ne orje ledine na omenjenem področju, s plastiko med drugim namreč že nekaj časa plačujejo v Kanadi, pa tudi v Avstraliji. Britanska centralna banka sicer bodoče uporabnike opozarja, da bodo novi funti resda zdržali pranje v stroju, odsvetujejo pa njihovo likanje – zaradi vročine bi se namreč utegnili stopiti.

Ne spreglejte