Ponedeljek, 1. 4. 2013, 22.08
8 let, 7 mesecev
Bojkot Judov pred 80 leti uvod v holokavst
Bila je sobota, 1. aprila 1933. Po vsej Nemčiji so potekali zastrašujoči prizori: pred judovskimi trgovinami, odvetniškimi uradi in zdravniškimi ordinacijami so stali moški v rjavih uniformah. To so bili člani nacionalsocialističnega jurišnega oddelka SA (Sturmabteilung). Z nasiljem so grozili vsem morebitnim kupcem in strankam. Na tablah, ki so jih prinesli, je bilo sporočilo jasno: "Nemci, branite se! Ne kupujte pri Judih!" Rjavosrajčniki so svoje sovraštvo bruhali po ulicah nemških mest.
To ni bila prvoaprilska šala, tega dne se je začel bojkot Judov, temu pa je sledil njihov neusmiljen pregon, piše Deutsche Welle.
Drugje po Nemčiji so člani SA-ja uničevali judovske lokale in urade. Na srečo za žrtve je bil začetek bojkota v soboto, na judovski šabat, ko je bila večina judovskih trgovin zaprtih. Številni so na podlagi novinarskih najav slutili, kaj se utegne zgoditi, kljub temu pa so bili šokirani. Neki judovski trgovec v Berlinu je v izložbenem oknu izobesil napis z zaslugami, ki jih je prejel kot vojak v prvi svetovni vojni: "Štiri leta sem postavljal svoje življenje na kocko za Nemčijo." Za večino Judov je 1. april 1933 pomenil konec iluzije, da jih bodo sprejeli kot ljudi, kot enakovredne državljane Nemčije, kljub temu pa se jih je večina vročično oklepala upanja, da bo Hitlerjeva vlada padla ali pa vsaj, da jih ne čakajo še hujši časi.
Sedem dni po začetku bojkota so nacisti naredili naslednji korak. Sprejet je bil zakon o ponovi uvedbi statusa državnega uradnika z diskriminatornim paragrafom: uslužbenci, ki niso arijskega rodu, se morajo upokojiti. Tako je bila postavljena jasna ločnica med arijskimi Nemci in po njihovem mnenju "manj vrednimi Judi". Tisti, ki so želeli biti zaposleni v državni upravi, so morali dokazati, da nihče v njihovi družini nima judovskih korenin. Nacisti so sprejeli prvi zakon v nizu rasistične, diskriminatorne in ksenofobične zakonodaje.
Arijski paragraf je kmalu začel veljati za vse poklice in tako so Jude izrinili iz javnih institucij ter šol in fakultet. Zanka okoli Judov v Nemčiji je bila z vsakim dnem ožja, arijski paragraf je pomenil začetek etničnega čiščenja Nemčije. Nacistično preganjanje Judov je neslavni vrhunec doseglo med holokavstom, v katerem je po ocenah umrlo šest milijonov Judov.