Ponedeljek, 2. 11. 2015, 11.00
8 let, 7 mesecev
Bo po volitvah v Turčiji begunski val pojenjal?
Na včerajšnjih volitvah v Turčiji je turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu uspel veliki met – njegova Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) je ponovno dobila absolutno večino v parlamentu, kar ji na prejšnjih volitvah ni uspelo. S tem bo turški predsednik lahko uresničil svoje ambicije in si z ustavnimi spremembami povečal predsedniška pooblastila.
Predsednikove politične ambicije so v resnici povzročile še večjo polarizacijo Turčije. Ne le s Kurdi, vladajoča stranka je že in še bo obračunala tudi s kritičnimi mediji in opozicijo. Nekateri analitiki napovedujejo, da bi Turčija lahko zapadla v obdobje etničnega in sektaškega nasilja, podobno kot Iran ali Sirija. "Spreminjamo se v bolj bližnjevzhodno kot evropsko državo," je za Reuters dejal ugleden turški politični analitik Cnegiz Candar .
Edina, ki ji trenutno ustreza povečanje moči Erdogana, je Evropa. Čeprav se sliši še tako nemogoče, saj so v preteklosti evropski politiki opozarjali na turško kršenje svobode govora in nujnost večje demokracije, je ta hip najbolje, da se za rešitev begunske krize dogovarjajo le z Erdoganom.
"Varnost in stabilnost Zahodne Evrope sta odvisni od naše varnosti in stabilnosti," je pred tedni trdil Erdogan. "Nič se ne more zgoditi brez Turčije," je opozarjal. Čeprav se to sliši kot izjava z veličino obsedenega politika, je v marsičem resnična. Le če Turčija zaustavi prehod beguncev iz Turčije v Grčijo, se bo begunski val zmanjšal. Turčija je sicer leta 2011 za begunce odprla mejo s Sirijo in trenutno gosti okoli dva milijona beguncev, kar jo je do zdaj stalo osem milijard evrov. Toda vsak dan prek Egejskega morja spustijo okoli deset tisoč beguncev.
Kako obupno si Evropa želi turške rešitve begunske kriz, pove tudi to, da so evropski politiki pred volitvami zelo omilili kritiko avtoritativnosti Erdoganovega vladanja. Tako pred volitvami niso objavili poročila o turškem približevanju Evropski skupnosti, ki po navedbah Reutersa poroča o zmanjševanju človekovih pravic in manjši neodvisnosti sodstva v Turčiji. Kot so dejali v pisarni Jean-Clauda Junckerja, čakajo na "ugoden trenutek" za objavo.
Vprašanje pa je tudi, ali se bo Erdogan po volitvah najprej lotil Kurdov, beguncev ali utrjevanja svojega predsedniškega položaja. Obstaja velika verjetnost, da zadnjega.