Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
5. 1. 2025,
21.16

Osveženo pred

1 dan, 4 ure

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,74

Natisni članek

Natisni članek

Gazprom Ukrajina Rusija zemeljski plin Maia Sandu Pridnestrska republika Moldavija

Nedelja, 5. 1. 2025, 21.16

1 dan, 4 ure

Bo mraz spravil na kolena Putinovo enklavo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,74
Ruski vojaki v Pridnestrju | V Pridnestrju je nastanjenih tudi okoli 1.500 ruskih vojakov.  | Foto Guliverimage

V Pridnestrju je nastanjenih tudi okoli 1.500 ruskih vojakov.

Foto: Guliverimage

Ukrajinska odločitev, da ne dovoli več dobav ruskega plina čez svoje ozemlje, je zadala hud udarec samooklicani prorusko usmerjeni Pridnestrski republiki. Ta leži na ozemlju, ki je mednarodnopravno del Moldavije. Konec dobav ruskega plina lahko povzroči velike težave tudi za Moldavijo in njeno prozahodno oblast.

V Pridnestrski republiki, ki leži na levi obali Dnestra in v kateri živi rusko govoreče prebivalstvo (večinoma gre za Ruse, a tudi za Ukrajince), so zaradi konca dobav ruskega plina uvedli velike omejitve.

Brez tople vode in ogrevanja

Prebivalci Pridnestrja, v katerem je nastanjenih tudi 1.500 ruskih vojakov, so ostali brez tople vode in centralnega ogrevanja, vse tovarne, razen proizvajalcev hrane, pa so bile priseljene ustaviti proizvodnjo.

Vladimir Putin in Evgenija Gucul
Novice Bosta Putin in ta ženska zanetila novo vojno?

Predsednik samooklicanega Pridnestrja Vadim Krasnoselski je pred tem dejal, da so izpadi elektrike neizogibni. Dejal je, da ima regija rezerve plina za deset dni omejene uporabe na severu in dvakrat toliko na jugu, piše Reuters.

Težave tudi za Moldavijo

Toda konec dobav ruskega plina predstavlja težave tudi za Moldavijo, na čelu katere je prozahodna predsednica Maia Sandu. Do leta 2022 je namreč Moldavija okoli 75 odstotkov elektrike dobila iz elektrarne Cuciurgani v Pridnestrju.

V samooklicani Pridnestrski republiki so zaradi prenehanja dobav plina že uvedli stroge varčevalne ukrepe z energijo. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V samooklicani Pridnestrski republiki so zaradi prenehanja dobav plina že uvedli stroge varčevalne ukrepe z energijo. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Kot piše novinar Frankfurter Allgemeine Zeitung Michael Martens, je bila elektrika v Cuciurganu proizvedena z uporabo ruskega zemeljskega plina, ki ga je Gazprom dobavljal Pridnestrju – in to tako rekoč brezplačno. Moskva je tako močno subvencionirala Pridnestrje in si zagotovila trajen vpliv v regiji.

Pridnestrje drago prodaja elektriko Moldaviji

Za Gazprom je bil to politično motivirani posel, ki ustvarja izgubo, vendar je bila za Kremelj dobra naložba. Poleg tega se je del subvencij vrnil v Rusijo, saj je elektrarna Cuciurgan v lasti ruskega vlagatelja.

Volodimir Zelenski, vrh EU
Novice Zelenski: To je eden največjih porazov Moskve

Model je torej deloval takole: Gazprom je skoraj zastonj dobavljal plin v Pridnestrje prek Ukrajine. V Pridnestrju so ta plin uporabljali za napajanje elektrarne Cuciurgan v ruski lasti, ki je Pridnestrju zagotavljala poceni elektriko in jo po visokih cenah prodajala Moldaviji.

Podražitve elektrike v Moldaviji

Ko torej ni več uveljavljenega poslovnega modela Pridnestrja, mora Moldavija zdaj kupovati elektriko na zahodnih trgih, kar je kratkoročno dražje. Napovedana je 85-odstotna podražitev električne energije v Moldaviji.

Michael Martens o Moldaviji in Pridnestrju:

To je težko breme za moldavsko prebivalstvo in prozahodno predsednico Maio Sandu, dolgoročno pa bo to Moldavijo prisililo, da svojo energetsko infrastrukturo končno usmeri bolj na zahod (zlasti proti Romuniji), na primer z gradnjo visokonapetostnih daljnovodov. Nekateri projekti so že v nastajanju.

Gradnja visokonapetostne povezave z Romunijo

Marca 2024 se je res začela gradnja prve visokonapetostne povezave med Romunijo in Moldavijo. Maia Sandu je to pozdravila kot enega najpomembnejših projektov po osamosvojitvi.

Maia Sandu
Novice To je država, ki je razpeta med Brusljem in Moskvo. Zdaj se bo morala odločiti.

Bo Pridnestrje, ki je pozimi ostalo brez plina in elektrike, potrebovalo nujno pomoč vlade v Kišinjevu? Če da, kakšni bodo pogoji Kišinjeva? Ali bi to lahko vodilo celo do morebitne ponovne vključitve Pridnestrja v moldavsko državo?

Bo Rusija našla način, da ohrani Pridnestrje?

Ali pa bo Rusija našla način, kako financirati svojo separatistično postojanko v kandidatki za EU in ji nadomestiti izpad dohodka od prodaje električne energije? Če ne, kako je s prihodnostjo (simboličnega) kontingenta ruskih vojakov v Pridnestrju, se še sprašuje Martens.

Kišinjev
Novice Je to evropska država, ki bo kmalu izginila z zemljevida?
Marina Tauber
Novice Je to ženska, s pomočjo katere si bo Putin podredil revno evropsko državo?
Maia Sandu
Novice Je majhna in šibka ter od strahu trepeta pred Putinom
Ilan Shor
Novice Je to človek, ki bo iz Rusije ščuval k nemirom?
Ne spreglejte