Ponedeljek, 30. 1. 2017, 7.45
7 let, 1 mesec
Trump: Tudi Obama je Iračanom prepovedal vstop v ZDA
V ZDA so se v nedeljo nadaljevali protesti proti predsedniku Donaldu Trumpu zaradi ukaza o 90-dnevni prepovedi vstopa državljanom sedmih muslimanskih držav, prepovedi vstopa beguncem za 120 dni in popolni prepovedi vstopa beguncem iz Sirije.
"Naša država potrebuje trdne meje in temeljito preverjanje. Poglejte, kaj se dogaja po Evropi in svetu. Grozljiva zmešnjava," je proti večeru tvitnil Trump, da bi upravičil ukaz, ki je po ameriških in svetovnih letališčih ustvaril zmešnjavo.
Trump je ob tem usmeril še več tvitov proti "lažnivim medijem", ki o ukazu poročajo kot prepovedi vstopa muslimanom v ZDA, ter prosil, naj nekdo kupi Lažne novice (televizijo CNN) in New York Times, da bosta začela pravilno poročati.
Christians in the Middle-East have been executed in large numbers. We cannot allow this horror to continue!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 29, 2017
Trump: Seznam držav je sestavil Obama
Uradniki Bele hiše so čez dan zatrjevali, da se nimajo za kaj opravičevati, proti večeru pa je prišlo sporočilo Bele hiše, v katerem Trump trdi, da je predsednik Barack Obama počel podobno leta 2011, ko je za pol leta prepovedal izdajo vizumov Iračanom. Poleg tega je že Obama sedem držav, za katere je Trump izdal prepoved, opredelil kot vir terorizma.
Our country needs strong borders and extreme vetting, NOW. Look what is happening all over Europe and, indeed, the world - a horrible mess!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 29, 2017
Bela hiša zatrjuje, da ne gre za prepoved vstopa muslimanom, da ukaz ne zadeva kar 40 muslimanskih držav in da bo čez 90 dni odpravljen. Sporočilo dodaja, da Trump globoko sočustvuje s humanitarno krizo v Siriji, vendar so zanj ZDA prioriteta.
Protestirajo demokratski senatorji, kongresniki, guvernerji ...
Po ameriških letališčih so konec tedna priprli več kot 400 državljanov Iraka, Irana, Sirije, Libije, Somalije, Jemna in Sudana, ki so imeli pravilno potrjene vizume, ter celo tiste, ki imajo veljavno dovoljenje za delo in bivanje v ZDA. V njihov bran se je po letališčih ZDA zbralo več tisoč protestnikov in številni prostovoljni odvetniki.
Prišli so demokratski senatorji, kongresniki, guvernerji, župani in drugi, ki so zahtevali, naj ljudi izpustijo. Protesti razen na letališčih potekajo tudi v številnih mestih po ZDA. Zaskrbljenost zaradi Trumpovih potez je izrazila tudi skupina ameriških podjetij, med njimi Starbucks, Tesla in Uber.
V 75 državah, v katerih smo prisotni, bomo zaposlili deset tisoč beguncev, je ob tem napovedal izvršni direktor ameriške verige kavarn Starbucks Howard Schultz.
Zadržali tudi državljanko Hrvaške
Na mednarodnem letališču v Los Angelesu je med drugim obtičala tudi državljanka Hrvaške, ki je v ZDA pripotovala iz Pariza, poroča portal tmz. Za zdaj še ni jasno, zakaj so žensko, ki ima urejeno turistično vizo, zadržali na letališču. Kot poroča omenjeni portal, se bo morala vrniti nazaj v Pariz.
Canada offers temporary residency permits to travelers stranded there by Pres. Trump's executive order. https://t.co/5sIZuZT1TS pic.twitter.com/fw1lyzBAIt
— ABC News (@ABC) January 30, 2017
Tudi Clinton za deportacije
Po družabnih omrežjih je zaradi Trumpovih ukrepov v zadnjih dneh znova zaokrožil govor nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona iz leta 1995, v katerem je dejal, da Američane nezakoniti priseljenci upravičeno vznemirjajo, saj so med drugim breme za davkoplačevalce.
Clinton je zato v govoru napovedal strožje varovanje meja, deportacije nezakonitih migrantov, ki so zagrešili kazniva dejanja, in prepoved prejemanja socialnih prejemkov za nezakonite migrante. "Smo država priseljencev, a smo tudi država zakonov," je še poudaril Clinton.
1