Četrtek, 29. 11. 2012, 14.41
8 let, 7 mesecev
Avtohtona ljudstva v Boliviji proti avtocesti
Srednjeameriška država Bolivija je dom številnih avtohtonih ljudstev. Ta živijo v naravnih rezervatih, ki so ponos vseh Bolivijcev. Tudi Bolivija je zakorakala po poti modernizacije, vendar pa se z načrti oblasti nekateri ne strinjajo. Najspornejša je gradnja avtoceste, zaradi česar so avtohtona ljudstva z okoljskimi aktivisti že dvakrat protestirala, saj odločno nasprotujejo temu, da bi avtocesta potekala čez naravni rezervat Isiboro Sécure in avtohtono ozemlje (Tipnis).
Eden tistih, ki odločno nasprotuje posegu vlade v naravo, je zagotovo Fernando Vargas, predsednik Tipnisa, ki nasprotuje tudi posvetovanju z vlado. "Obstaja zakon, ki ureja takšna posvetovanja, vendar ne predvideva posvetovanj z različnimi ekipami, hkrati pa tudi ne določa časovnega okvira. Ne želimo biti vpleteni v kršenje svoje lastne ustave," je njegove besede povzela nemška spletna stran Deutsche Welle. "Zdi se, kot da je vlada šele zdaj ugotovila, da Tipnis obstaja, in šele zdaj začela ljudstvom kazati, kako je zaskrbljena za njih. Tega prej niso počeli," je še povedal Vargas.
Na južnem obrobju ozemlja pa je zgodba popolnoma drugačna, saj tu prevladujejo pridelovalci kokinih listov, ki so veliko bolj naklonjeni načrtom, ki jih ima vlada. Skupnost pridelovalcev kokinih listov je namreč prepričana, da bi lahko gradnja avtoceste pozitivno vplivala na njihovo povezavo s pomembnejšimi trgi v državi.
Nezadovoljstvo ljudstev pa ni pritegnilo mednarodne pozornosti, vse dokler ni policija napadla protestnikov s solzivcem in gumijevkami ter jih poskušala prisilno odpeljati do njihovih domov. Množični protesti so na koncu le spodbudili vlado, da je ustavila gradnjo avtoceste, vendar se je za idejo znova ogrela, ko je predsednik Morales podpisal zakon, ki predpisuje obvezen posvetovalni proces. To je znova razjezilo avtohtona ljudstva, ki so se spet podala na ulice, vendar tokrat neuspešno.