Sreda, 27. 11. 2013, 13.52
8 let, 7 mesecev
Ali Kitajci lažejo glede svoje gospodarski rasti?
Že leta se pojavljajo dvomi glede kakovosti gospodarskih podatkov, ki jih sporoča Kitajska. O uradnih kitajskih statističnih podatkih ne dvomijo samo tuji opazovalci kitajskega gospodarskega razvoja, ampak tudi nekateri domači politiki, piše nemška spletna stran Finanzen100.
Statistične nezanesljivosti se vlečejo že od začetka kitajskega gospodarskega razcveta v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja. Kitajska državna statistika je bila takrat še v povojih in je težko sledila dinamiki kitajskega gospodarstva. Statistika pa ni nezanesljiva samo zaradi metodičnih napak, zbiranje točnih podatkov otežujejo tudi politične strukture.
Ponavadi je podatek o gospodarski rasti, ki prihaja iz province, v povprečju višji kot končni podatek o gospodarski rasti, ki ga sporoči osrednja oblast. To pomeni, da se kitajski statistični urad zaveda prenapihnjenosti podatkov, ki prihajajo iz provinc, zato skuša potem z veliko truda izničiti učinek teh izkrivljenih podatkov in ugotoviti dejansko stanje.
Če je bila aprila rast kitajskega izvoza 14,7-odstotna, je maja strmoglavila na (realen) pičel en odstotek. Veliko kitajskih podjetij je namreč ponarejalo podatke o izvozu, in sicer zato, da bi pridobilo subvencije, ki jih država izplačuje izvoznikom.
Zaradi vseh teh napak in napačnih podatkov so se na Kitajskem odločili, da z začetkom prihodnjega leta uvedejo mednarodno primerljive statistične standarde. Najpozneje sredi prihodnjega leta bodo tako s Kitajske prihajali podatki, ki bodo vsaj teoretično ustrezali tem pravilom.
Vprašanje pa je, ali bodo ti podatki res pravi. Veliko je namreč skeptikov, ki že leta trdijo, da je bila povprečna kitajska gospodarska rast v zadnjih letih visoka od dva do štiri odstotke in ne od sedem od devet odstotkov, kot je sporočala kitajska statistika.