Sreda, 10. 3. 2021, 21.12
3 leta, 8 mesecev
Vlada podaljšala epidemijo za 30 dni, brez skrajšanja epidemiološke ure
Vlada z 18. marcem podaljšuje razglasitev epidemije bolezni covid-19 za 30 dni. Ob tem je sprostila dejavnost gradbeništva v vseh statističnih regijah. Brez sprememb pri epidemiološki uri.
"V Sloveniji se glede na uradne podatke o številu okuženih spopadamo z nadaljevanjem drugega vala epidemije novega koronavirusa. Še vedno smo priča njenemu hitremu širjenju med populacijo, ki močno presega normalno obolevnost oziroma incidenco. Aktualne epidemiološke razmere zahtevajo ponovno, a časovno omejeno razglasitev epidemije na vsem območju Slovenije, saj vse statistične regije dosegajo oziroma presegajo stopnjo incidence, ki zahteva razglasitev epidemije," so zapisali v poročilu seje vlade.
Razglasitev velja od 18. marca in traja 30 dni.
V Sloveniji smo prvič razglasili epidemijo bolezni covid-19 pred letom dni, 12. marca lani. Trajala je 80 dni, do 31. maja. Nato pa je bila znova razglašena 19. oktobra lani, sprva za 30 dni, nato pa se je podaljševala.
Zato epidemiološke razmere zahtevajo ponovno, a časovno omejeno, razglasitev epidemije na celotnem območju države. Vlada tako podaljšuje razglasitev epidemije za 30 dni. Hvala vsem, ki pomagate v boju z epidemijo. #SkupajZmoremo
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) March 10, 2021
Brez sprememb epidemiološke ure
Strokovna skupina ni sledila predlogu ministra za notranje zadeve za skrajšanje epidemiološke ure, zato ta ostaja v veljavi. Strokovnjaki so bili mnenja, da je epidemija še vedno v takem obsegu in bomo o skrajšanju epidemiološke ure odločali v naslednjih 14 dneh, so zapisali v poročilu seje.
Prav tako strokovna skupina ni podprla predloga, da se dvolastniki, za katere je zahtevano tedensko testiranje, izvzamejo, kar pomeni, da se tako zanje kot za druge izjeme zahteva za testiranje začne uporabljati 15. marca 2021.
Namesto dosedanje kontrolne točke na Erjavčevi ulici bo med 6. in 21. uro obratovala kontrolna točka Nova Gorica (Solkan).
Spremembe na rdečem seznamu
Nekoliko so spremenili tudi rdeči seznam držav, in sicer so pri članicah EU posodobili stanje za nekaj administrativnih enot na Danskem, v Grčiji, Italiji in Španiji. Med drugim na rdečem seznamu ni več italijanskih otokov Sardinija in Sicilija. Pri rdečem seznamu tretjih držav pa ni sprememb.
Na podlagi zadnje epidemiološke ocene se je vlada odločila za sedem dni podaljšati veljavnost ključnih odlokov, ki so sprejeti na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, med drugim omejitve pri zbiranju, šolanju in športu, pri kolektivnem uresničevanju verske svobode, pri ponujanju kulturnih in kinematografskih storitev, prodaji vozil in javnem prevozu.
Vlada je sprejela novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki uvaja karanteno na domu in nadzor nad njenim izvajanjem ne glede na to, ali je bila oseba v karanteno napotena s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, policije ali na drug način. Novela tudi določa evidence, potrebne za nadzor in določa neizvajanje karantene na domu kot prekršek. Predlog novele bo podrobneje predstavljen v četrtek, so napovedali, poroča STA.
31