Sreda, 16. 10. 2013, 11.15
8 let, 7 mesecev
V Sloveniji vse več otrok (pre)debelih (video)
Čezmerna hranjenost ter debelost otrok in mladostnikov vplivata na slabšo kakovost življenja in večjo verjetnost pojava različnih kroničnih nenalezljivih bolezni, opozarja Jožica Maučec Zakotnik z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ).
Dodaja, da je debelost povezana s povečanim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni in različnih vrst raka, pojavom povišanega krvnega tlaka ter boleznimi srca in ožilja. Izvzeti niso niti jetrne bolezni, ortopedski zapleti, dermatološke spremembe, nevrološke in hormonske motnje ter psihosocialne posledice.
Sicer jih med mladimi 56 odstotkov ne zajtrkuje med tednom, 60 odstotkov jih vsakodnevno ne uživa sadja, 75 odstotkov jih vsak dan ne uživa zelenjave, 37 odstotkov mladih pogosto pije sladkane pijače, kar kaže na slabe prehranske navade. Po podatkih, ki jih navaja Fakulteta za šport, se neustrezna prehranjenost otrok in mladostnikov kaže tudi na njihovi gibalni učinkovitosti, saj predvsem debelost vodi v slabšo gibalno učinkovitost.
Raziskava je pokazala, da na stanje prehranjenosti vplivata izobrazba in družbeni sloj, bistveno višji delež debelih se opaža pri nižjih družbenih slojih in z nižjo stopnjo izobrazbe. Delež debelih se na vseh območjih Slovenije povečuje, višji pa je v vzhodnem delu države.