Četrtek, 20. 6. 2013, 12.20
8 let, 7 mesecev
V Sloveniji se širijo nevarne, a (še) legalne droge
Informacije o učinkih večinoma niso znane, pogosto pa imajo te psihoaktivne snovi zdravju škodljive učinke. Ker nove droge še niso prepovedane, dajejo po besedah Andreja Drev z Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) uporabniku občutek varnosti. Te nove snovi so sicer večinoma sintetizirane na Kitajskem in v Indiji. Iz ankete IVZ o uporabi tobaka, alkohola in drugih drog je razvidno, da je 1,8 odstotka mladih v Sloveniji v starosti od 15 do 24 let že kdaj uporabilo nove droge.
Mina Paš z Združenja DrogArt, ki se ukvarja z zmanjševanjem škode na področju uporabe drog in alkohola, je pojasnila, da so ugotovili, da so od leta 2009 med uporabniki najbolj popularne nove sintetične droge. Začelo se je tega istega leta z mefadronom, ki je sicer s prepovedjo izginil. Sedaj pa ga po njenih besedah nadomeščajo nove psihoaktivne snovi.
V terapevtski program DrogArta sta trenutno vključena dva uporabnika, ki sta bila sprva občasna odjemalca psihoaktivnih snovi, na koncu pa sta pristala na uporabi trdih drog. Pri tem je Paševa opozorila, da je značilnost sintetičnih drog, da hitro pride do telesne tolerance teh snovi, zato potrebujejo vedno večje količine teh drog in kasneje preidejo na trde droge.
Eoghan Quigley z Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami pa je pojasnil, da se je uporaba kokaina in heroina na račun novih drog v zadnjih letih zmanjšala. Leta 2012 je bilo preko evropskega sistema za zgodnje opozarjanje v Evropi zabeleženih 73, v Sloveniji pa 17 novih psihoaktivnih snovi, ki se uvrščajo med nove droge. Kot je še dodal, pa so v njihovem centru zabeležili tri milijone dnevnih uporabnikov raznih oblik konoplje.