Kralj Matjaž je dopoldne s spektakularnim skokom s padalom s pobočja Pece začel jubilejno 20. tekmovalno-zabavno prireditev Gradovi kralja Matjaža.
Takoj zatem se je celodnevne gradnje snežnih skulptur lotila 101 ekipa tekmovalcev iz Slovenije in tujine. Med njimi so bile tudi slovenske županje in tuji vojaški atašeji.
Zrastel tudi ledeni stadion Stožice
Ekipe sestavlja od pet do osem tekmovalcev, ki so iz pripravljenega umetnega snega ter ledu, vode in šibja ob spremljavi glasbe in zabavnih nastopov gradili snežne stvaritve. Poleg različnih snežnih gradov so pod Peco ves dan nastajale tudi druge umetnine, s katerimi so se udeleženci odzvali na aktualno politično, gospodarsko in zabavno dogajanje v Sloveniji.
Na ravnici Mitnek je tako zrasel tudi ledeni stadion Stožice, nastali so krava, riba, morski pes, mamut, Trojanski konj, polž in krtek iz otroške risanke, pa tudi priljubljeni dekliški lik mucke. Ekipa iz oddaje Ljubezen na seniku je zgradila kozolec, zrasel je šesti blok Termoelektrarne Šoštanj, velika skodelica kave, ki bo zbudila kralja Matjaža. Manjkala tudi ni podoba domačinke, smučarke Tine Maze, sestavljen je bil avto, izoblikovana peterokraka zvezda, ustvarjena velikanska ledena torta in še druge umetnine.
Obiskovalci so za najboljšo umetnino izbrali kip kralja Matjaža
Gradove so ob mraku okrasili z baklami in nato razglasili najlepše. Obiskovalci so kot najlepšo umetnino ocenili snežni kip kralja Matjaža. Postavila ga je ekipa Pohodniki Mala Nedelja, ki je dobila 600 evrov denarne nagrade. Za njimi se je uvrstila koroška ekipa Štrudlni s snežnim gradom, tretje mesto pa si je prislužila ekipa Čalapani s Celjskega, ki je iz snega naredila morskega psa.
Najlepši grad po izboru kralja Matjaža je zgradila ekipa Ocepek & Co., najlepšega po oceni strokovne komisije in županje Črne na Koroškem Romane Lesjak pa je zgradila ekipa "Ta gmajtni".
Z udeležbo so zadovoljni
Županja Črne na Koroškem Romana Lesjak je prvič gostila ekipo slovenskih županj, ki je zgradila ledeni labirint, pri tem pa so jim pomagali nekateri koroški župani in podžupani ter predstavniki občinskih služb. Lesjakova je z udeležbo na prireditvi zelo zadovoljna. Prepričana je, da se bo "prijetno, radoživo in prijateljsko" vzdušje, kot ga je opisala, nadaljevalo tudi zvečer, ko v Podpeci pripravljajo pravo koroško zabavo oz. "gavdo".
V Podpeci tudi vojaški atešeji
V Podpeco so prvič prišli snežni grad gradit tuji vojaški atašeji, ki službujejo v Sloveniji, z družinami. Prišla sta vojaška atašeja ZDA in Rusije, popoldne se jim je pridružil tudi vojaški ataše s Hrvaške.
"Zanimivo je, da gradove gradi že tretja generacija," je ob jubilejni 20. prireditvi Gradovi kralja Matjaža dejal soorganizator prireditve, lastnik gostišča Pri Matjažu, Matjaž Mrdavšič, ki je kar 17 noči izdeloval umetni sneg, da ga je danes bilo dovolj za vse graditelje. Poseben kup snega je bil namenjen najmlajšim, saj je bil izdelan tobogan, posebno ledeno obzidje pa je bilo postavljeno tudi ob vstopu na prizorišče.
Dogajanje se bo nadaljevalo v nedeljo
Predvsem najmlajšim bo namenjeno tudi nedeljsko dogajanje na ravnici v Mitneku, ko pripravljajo ustvarjalne in plesne delavnice, iskanje skritega zaklada, ponovno bo prišel tudi kralj Matjaž, ki bo podeli nagrade najboljšim na literarnem in likovnem natečaju na temo kralj Matjaž. Snežne stvaritve pa ne bodo na ogled samo danes in v nedeljo, ampak vse dokler bo to dopuščalo vreme.
Začetki te največje zimske tekmovalno-zabavne prireditve na Koroškem segajo v leto 1993, ko je gradove v Podpeci zgradilo osem ekip. Prireditev je z leti pridobivala na pomenu in odmevnosti, največ graditeljev se je prireditve udeležilo leta 2006, ko je na ravnici Mitnek nastalo 106 snežnih skulptur. Na vseh prireditvah skupaj z današnjo pa je sodelovalo 1175 ekip, ki so zgradile prav toliko stvaritev.