Petek, 28. 3. 2025, 22.31
2 dneva, 15 ur
V noči na nedeljo bomo premaknili urine kazalce

V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983.
Prihajajoči vikend, natančneje v noči na nedeljo, bomo prešli na poletni čas in urine kazalce premaknili za eno uro naprej.
V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj.
Premik ure negativno vpliva na zdravje ljudi
Premikanje ure je bilo uvedeno zaradi boljšega izkoristka dnevne svetlobe. A ukrep ima nemalo nasprotnikov, ki menijo, da premikanje kazalcev negativno vpliva na zdravje ljudi. V današnjem času je namen premikanja ure veliko manj pomemben, saj so študije pokazale, da so prihranki energije zanemarljivi, državljani pa se zaradi negativnih učinkov na zdravje vse bolj pritožujejo.
Pri nekaterih ljudeh se tako s premikom ure lahko pojavijo določene težave, kot so utrujenost, zaspanost, izčrpanost in kardiovaskularne težave. Te simptome je mogoče pripisati stresu, ki nastane zaradi nenadne spremembe ritma spanja in prebujanja ter zmanjšane količine spanja.
Motnje spanja poleg tega vplivajo na duševno zdravje, saj lahko povzročijo povečan stres. Pomanjkanje spanja zmanjšuje še zmožnost koncentracije, kar lahko negativno vpliva na vsakodnevne dejavnosti.
Nenadna časovna sprememba lahko poruši tudi biološki ritem, kar pogosto vodi v nespečnost, utrujenost in zmanjšano zbranost.
Evropska komisija objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026
Evropska komisija je leta 2019 sicer že predlagala ukinitev premikanja ure z letom 2021, odločitev o tem, kateri čas bodo uveljavile, pa je prepustila državam članicam. Zaradi razhajanj držav glede tega, ali želijo uveljaviti zimski ali letni čas, pa je predlog za zdaj obtičal na Svetu EU.
Glede na to, da je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026, bomo uro premikali vsaj še nekaj let.