Sreda, 18. 11. 2015, 16.27
4 leta, 6 mesecev
V katerem mestu boste najhitreje dobili gradbeno dovoljenje?
Dolgotrajno in zapleteno pridobivanje gradbenih dovoljenj je ena največjih težav slovenske birokracije. A podatka, kako dolgo v povprečju teče postopek pridobivanja dovoljenja, nam niti na eni od upravnih enot v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kopru in Novem mestu, niso znali podati. Vsi sporočajo, da upravna statistika tega podatka ne beleži.
Tako so nam lahko posredovali le podatke o povprečnem času od prejema popolne vloge do izdaje dovoljenja, ki pa se med enotami precej razlikuje. V Celju sicer pravijo, da trenutno statistike ne beležijo, da pa so jo pred leti. Takrat so ugotovili, da so gradbeno dovoljenje v povprečju izdali v devetih dneh. V Mariboru pravijo, da za izdajo dovoljenja za nezahtevne objekte potrebujejo v povprečju 13 dni, za vse ostale pa 19 dni. V Ljubljani postopek traja 35 dni, medtem ko so nam iz Kopra in Novega mesta sporočili, da večino dovoljenj izdajo v zakonitem roku dveh mesecih.
Pri tem dodajmo, da največ zahtev prejmejo ljubljanska (lani 1.564), novomeška (1.188) in mariborska upravna enota (820). V Celju so jih lani sprejeli 680, v Kopru pa nekaj več kot 300.
Na ljubljanski upravni enoti evidenc o zavrnjenih vlogah ne vodijo. Mariborska upravna enota nam je sporočila, da zavrne okrog petino zahtev, medtem ko je v Kopru, Celju in Novem mestu delež zavrnjenih vlog precej nižji. Najpogostejši razlog je, da projektna dokumentacija ni izdelana v skladu s prostorskimi akti ali da vlagatelj ni pridobil vseh potrebnih soglasij, pravijo.
Večji padec vrednosti gradbenih del je zaznati na gradbenih inženirskih objektih, kjer je bila vrednost septembra 6,9 odstotka manjša kot avgusta. Vrednost gradbenih delih na stavbah se je zmanjšala za 2,8 odstotka.
V prvih devetih mesecih letošnjega leta se je vrednost gradbenih del glede na prvih devet mesecev prejšnjega leta zmanjšala za 8,6 odstotka, in sicer na stavbah za 5,2 odstotka, na inženirskih objektih pa za 9,9 odstotka.