Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
7. 12. 2011,
14.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

družinski zakonik ustavno sodišče referendum

Sreda, 7. 12. 2011, 14.27

8 let, 7 mesecev

Ustavno sodišče v četrtek znova o družinskem zakoniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ustavno sodišče bo v četrtek znova obravnavalo zahtevo za referendum o družinskem zakoniku.

Kerševan: upati je, da bo tokrat odločitev dokončna O protiustavnih posledicah odložitve uveljavitve zakona ali njegove morebitne zavrnitve na referendumu so sodniki razpravljali že trikrat, prvič 6. oktobra. Upati je, da bo tokrat odločitev dokončna, pravi generalni sekretar ustavnega sodišča Erik Kerševan.

Kot je dejal Kerševan, si ustavno sodišče zelo prizadeva, da do končne odločitve pride čim prej, je pa ta primer zelo kompleksen, veliko je bilo gradiv in argumentacij. Tako Kerševan ne more napovedati, če bo in kakšna bo odločitev v četrtek.

Javnost z odločitvijo najverjetneje ta teden še ne bo seznanjena Tudi če bodo sodniki v četrtek izglasovali odločitev, je po Kerševanovih besedah zelo malo verjetno, da bi z njo že ta teden seznanili javnost, ni pa izključeno. Po sprejeti odločitvi morajo namreč pripraviti končno besedilo in morebitna ločena mnenja. Nato odločitev podpiše predsednik ustavnega sodišča in do takrat je formalno niti ni, pojasnjuje Kerševan. Šele potem o odločitvi obvestijo stranke v postopku in javnost. Po Kerševanovih besedah se le izjemoma odločijo, da stranke in javnost o tem, kakšna je dokončna odločitev in kakšna je njena vsebina, seznanijo prej.

Ustavljeno zbiranje podpisov za razpis referenduma Zahtevo za presojo protiustavnih posledic, do katerih bi prišlo z odložitvijo uveljavitve družinskega zakonika ali z njegovo zavrnitvijo na referendumu, je vložil državni zbor. Odločitev o tem so poslanci izglasovali 2. septembra, dan po tem, ko so pobudniki referenduma začeli zbirati podpise. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je v dveh dneh zbrala več kot 25.000 podpisov, za razpis referenduma pa jih potrebujejo 40.000.

Z vložitvijo zahteve za ustavno presojo se je zbiranje podpisov ustavilo. Če bo ustavno sodišče sklenilo, da je referendum dopusten, se bo zbiranje podpisov nadaljevalo dan po objavi odločbe ustavnega sodišča v uradnem listu.

Sodišče bi moralo po zakonu odločiti že v enem mesecu Konec novembra, ko po več kot dveh mesecih in pol od vložitve zahteve za ustavno presojo ustavno sodišče o njej še ni odločilo, je vodja civilne iniciative Aleš Primc opozoril, da odlašanje z odločitvijo postavlja ustavno sodišče "v slabo luč", saj bi po zakonu moralo odločiti v enem mesecu. Ob tem je omenil ugibanja v medijih, da bodo sodniki z odločitvijo počakali do državnozborskih volitev.

Nekdanja ustavna sodnika Dragica Wedam Lukić in Janez Čebulj pa sta v zvezi s tem odvrnila, da se ustavno sodišče ne ozira na politične razmere. Wedam Lukićeva pravi, da je pri zahtevnih zadevah daljši postopek običajen, Čebulj pa se strinja, da gre za zapleteno zadevo in je očitno težko dobiti konsenz.

Instrukcijski rok za odločitev sodišča je 30 dni, vendar lahko to obdobje tudi podaljša. Referendum o družinskem zakoniku so imeli ustavni sodniki na dnevnih redih sej 6. oktobra ter 3. in 22. novembra.

Ne spreglejte