Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 12. 2011,
16.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

družinski zakonik ustavno sodišče

Četrtek, 8. 12. 2011, 16.48

8 let, 7 mesecev

Ustavno sodišče še molči glede odločitve o družinskem zakoniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ustavno sodišče je na seji znova obravnavalo zahtevo DZ glede presoje ustavne dopustnosti referenduma o družinskem zakoniku.

Vendar pa javnosti "o dokončni rešitvi zadeve še ne more obvestiti". Generalni sekretar ustavnega sodišča Erik Kerševan tako ni ne potrdil ne zanikal, ali je sodišče o referendumu odločilo.

Neuradni podatki: Referendum naj bi dopustili Po neuradnih podatkih TV Slovenije in POP TV so ustavni sodniki sprejeli odločitev in po nekaterih informacijah naj bi referendum dopustili. Kot je neuradno še izvedela nacionalna televizija, so bili ustavni sodniki pri tem vprašanju precej neenotni, zato je pričakovati tudi ločena mnenja.

Uradnih informacij za zdaj še ni. "O odločitvah ustavnega sodišča je javnost vselej obveščena takoj, ko so za to izpolnjeni vsi predpisani pogoji," je danes navedel Kerševan in zagotovil, da bo tako tudi v tem primeru. Dodatnih pojasnil ni želel dajati, je pa v sredo pojasnil, da si ustavno sodišče zelo prizadeva, da do končne odločitve pride čim prej.

Odločitev mora pred seznanitvijo javnosti podpisati predsednik ustavnega sodišča Na ustavnem sodišču so že v sredo poudarili, da je malo verjetno, da bodo končno odločitev, če bo do nje prišlo, sporočili javnosti. Po sprejeti odločitvi morajo namreč pripraviti končno besedilo in morebitna ločena mnenja, odločitev pa mora pred seznanitvijo javnosti podpisati še predsednik ustavnega sodišča.

O morebitnih protiustavnih posledicah odložitve uveljavitve zakona ali njegove morebitne zavrnitve na referendumu so sodniki na zahtevo DZ razpravljali že trikrat, prvič 6. oktobra.

"Sodišče za zavrnitev referenduma nima ustreznih pravnih argumentov" DZ je odločitev o zahtevi za ustavno presojo izglasoval 2. septembra, dan po tem, ko so pobudniki referenduma začeli zbirati podpise. V dveh dneh so jih zbrali več kot 25.000, za razpis referenduma pa jih potrebujejo 40.000. Z vložitvijo zahteve za ustavno presojo se je zbiranje podpisov ustavilo in se bo, če bo sodišče odločilo v prid referendumu, nadaljevalo dan po objavi odločbe v uradnem listu.

V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok upajo, da je ustavno sodišče na prvi seji po volitvah in po skoraj stotih dneh vendarle odločilo in dovolilo družinski referendum. Prepričani so namreč, da sodišče za zavrnitev referenduma nima ustreznih pravnih argumentov. Kot pravijo, tako menijo tudi ugledni pravni strokovnjaki.

3. januar: Ob pozitivni odločitvi ustavnih sodnikov ponovno zbiranje podpisov V Civilni iniciativi se pripravljajo na torek, 3. januarja, ko bodo, ob pozitivni odločitvi ustavnih sodnikov, ponovno pričeli z zbiranjem podpisov v podporo družinskemu referendumu na upravnih enotah in krajevnih uradih. Vse, ki svojega podpisa še niso oddali, vabijo, da se 3. januarja in naslednje dni "udeležijo praznikov materinstva in očetovstva pred upravnimi enotami in krajevnimi uradi po vsej Sloveniji".

Predlagajo pa tudi, da se družinski referendum izvede sočasno z nadomestnimi županskimi volitvami, ki bodo predvidoma v marcu v več slovenskih občinah. Na ta način bi namreč lahko prihranili veliko denarja, dodajajo.

Ne spreglejte