Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 3. 2018,
12.21

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA Donald Trump carina

Ponedeljek, 5. 3. 2018, 12.21

6 let, 11 mesecev

Tudi AmCham proti Trumpovim carinam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

2

donald trump | Foto Reuters

Foto: Reuters

Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da namerava ameriško jeklarsko industrijo zaščititi s carinami na ves uvoz jekla in aluminija v višini 25 oziroma 10 odstotkov, še naprej vzbuja skrb. Ameriška gospodarska zbornica Slovenije (AmCham Slovenija) meni, da bi ukrep nepošteno obremenil predvsem evropske proizvajalce, zato napovedan ukrep obžalujejo.

"Ukrep bi lahko poslabšal odnose"

AmCham Slovenija opozarja na veliko nevarnost, da se bodo zaradi enostranskih odločitev poslabšali čezatlantski gospodarski in politični odnosi, kar lahko ogrozi delovna mesta, naložbe in varnost na obeh straneh Atlantika. Ameriška podjetja zaposlujejo več kot 4,7 milijona delavcev v Evropi, so danes zapisali v AmCham Slovenija.

Ob tem so navedli, da razumejo zaskrbljenost ameriške vlade glede globalnih presežkov jekla in aluminija, kar lahko škoduje zaposlovanju tako v EU kot v ZDA ter spodbudi nepoštene trgovinske prakse. A ta odločitve bi lahko vodila k povračilnim ukrepom EU in povzročila nekatere kršitve pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Trump bi ukinil carine v primeru "poštenega" sporazuma Nafta

Ameriški predsednik Donald Trump je danes sporočil, da bi lahko ukinil predlagane carine na aluminij in jeklo, če bi dosegli "nov in pošten" sporazum o prosti trgovini severne Amerike (Nafta). V seriji zapisov na spletnem družbenem omrežju Twitter je carine povezal z odnosi s sosednjima Mehiko in Kanado. Trump je spomnil na "velike zunanjetrgovinske primanjkljaje" ZDA s Kanado in Mehiko. Ponovil je stališče, da je Nafta "slab dogovor", ki je ZDA odnesel delovna mesta in podjetja.

Kanado je še posebej okrcal zaradi nadzorovanega trga z mlekom in mlečnimi izdelki ter perutnino. "Kanada mora ... obravnavati naše kmete veliko bolje," je izpostavil. V odnosih z Mehiko pa je med drugim s prstom pokazal na trgovino z drogami. "Niso storili, kar je treba storiti," je okrcal mehiške partnerje. "Milijoni ljudi so zasvojeni in umirajo." Pogovori o spremembah sporazuma Nafta že potekajo. Danes naj bi se končal sedmi krog pogajanj.

Proti enostranskim potezam

"Odziv na globalno presežne zmogljivosti jekla in aluminija zahteva usklajeno ukrepanje EU in ZDA. Enostranski ukrepi ameriške vlade ne bi rešili tega vprašanja in bi škodovali odnosom med Ameriko in Evropo, ki sta sicer največji trgovinski zaveznici," je izpostavila generalna direktorica AmCham EU Susan Danger.

Generalna direktorica AmCham Slovenija Ajša Vodnik je trgovino in investicije označila za dvostransko cesto. "Zato je pomembno, da največji trgovinski in investicijski partnerici EU in ZDA najdeta skupni dogovor in izzive naslovita skupaj, ne pa da gre za enostranske odločitve katerekoli strani," je poudarila.

Odzivi precej burni

Največje gospodarske sile so se na to odzvale s precejšnjimi grožnjami. Evropa, pa tudi Kanada, Brazilija, Mehika in Kitajska so namreč napovedale protiukrepe, s čimer so se okrepila pričakovanja, da bo to vodilo v globalno trgovinsko vojno. Slovenski jeklarji in proizvajalci aluminija so nad tem zmerno zaskrbljeni.

Proti napovedi pa je tudi predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa Paul Ryan. Preko svoje tiskovne predstavnice je izrazil veliko zaskrbljenost nad posledicami trgovinske vojne in pozval Belo hišo naj ne uresniči načrta.
Ne spreglejte