Sobota, 14. 9. 2024, 11.03
3 tedne, 5 dni
Tako bodo Alpe pred Slovenijo zaustavile vlažen zrak, ki bo v Evropi povzročil hude poplave #animacija
V srednji Evropi bo padla ogromna količina padavin, lokalno tudi do 400 milimetrov oziroma litrov na kvadratni meter, naše kraje pa bodo pred poplavami ščitile Alpe.
To pomeni, da bi se, če bi vsa voda ostala na vodoravni površini brez odtekanja, nabrala plast vode, visoka 400 milimetrov oziroma 40 centimetrov. Ta enota se pogosto uporablja za merjenje količine padavin.
Za količino padavin lahko uporabimo tudi enoto liter na kvadratni meter. V tem primeru bi 400 milimetrov padavin ustrezalo 400 litrom vode na kvadratni meter površine. Tako sta 400 milimetrov in 400 litrov na kvadratni meter enakovredni količini padavin.
Dodajmo še, da je 400 milimetrov oziroma 400 litrov na kvadratni meter izjemno velika količina padavin, ki skoraj zagotovo povzroči hude poplave, saj takšne količine vode tla ne morejo hitro vsrkati.
Ob severnem vetru se vlažen in hladen zrak ob severnih pobočjih Alp dviguje in oddaja vlago v obliki obilnih padavin. Alpe na ta način istočasno ščitijo naše kraje. Ko se zrak dvigne, postane suh, in ko nadaljuje pot proti jugu ter se na južni strani Alp spušča, postane toplejši.
Vetru, ki nastane zaradi premikanja suhega in nekoliko toplejšega zraka, rečemo fen. Poplav torej pri nas ne bo, so pa možni vetrolomi. Zato je Arso do nedelje izdal oranžno opozorilo.
Na Kredarici sunki vetra ponoči dosegli do 140 kilometrov na uro
Potem ko je Agencija RS za okolje (Arso) za sever države izdala oranžno opozorilo zaradi močnega vetra, je meteorolog Urban Žagar povedal, da so doslej najmočnejše sunke vetra zabeležili na višjih legah, a se veter še krepi. Na Kredarici so ponoči sunki vetra dosegli do 140 kilometrov na uro, na Ratitovcu in Krvavcu pa do 100 kilometrov na uro.
Zjutraj so sunki vetra v Lescah dosegli do okoli 64 kilometrov na uro. Trenutno se veter še postopno krepi, najmočnejše sunke pričakujejo proti večeru oziroma ponoči, je pojasnil Žagar.
V delu Štajerske in do Prekmurja bodo po njegovih besedah pozno popoldne in proti večeru sunki vetra lahko dosegli do okoli 80, morda celo do 90 kilometrov na uro. (STA)
Ali naredi veter s sunki do 90 km/h bistveno več škode kot veter s sunki do 80 km/h?
Morda se zdi, da sunki vetra s hitrostjo 90 kilometrov na uro niso bistveno močnejši od tistih s hitrostjo 80 kilometrov na uro. Vendar pa se škoda, ki jo lahko povzročijo, povečuje s kvadratom njihove hitrosti. Sunki s hitrostjo 90 kilometrov na uro imajo približno 30 odstotkov več energije, kar pomeni, da lahko povzročijo precej večjo škodo kot tisti s hitrostjo 80 kilometrov na uro. To razliko pogosto opazimo tudi na terenu.