Torek, 21. 4. 2015, 20.06
4 leta, 10 mesecev
Swiss Leaks: z računom v HSBC tudi nogometaš Primož Gliha (video)
Med imetniki tajnih računov v švicarski podružnici britanske banke HSBC se je pojavilo tudi mnogo svetovnih športnih asov. Med drugim španski dirkač Fernando Alonso, urugvajski nogometaš Diego Forlan, italijanski motociklist Valentino Rossi, ruski teniški igralec Marat Safin in slavni nogometaš iz zadnje jugoslovanske generacije Dragan Stojković - Piksi. Zneski premoženja na njihovih računih segajo vse do 20 milijonov evrov.
Gliha je v državnem dresu nastopil 28-krat in za reprezentanco dosegel deset golov. V športno zgodovino se je vpisal spomladi 1997 v Splitu, ko je na kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo v Franciji hrvaški reprezentanci zabil tri gole. Slovenija se takrat na prvenstvo ni uvrstila, Hrvaška pa je imela ravno zaradi Glihovega hat-tricka in neodločenega izida še naporno delo v kvalifikacijah, vendar je pozneje zaslovela s tretjim mestom na svetovnem prvenstvu.
Toda po podatkih ICIJ je Gliha že dobra dva meseca po prestopu v francoski klub, 11. septembra 1995, v ženevski podružnici HSBC odprl tajni račun s kodnim imenom Bled. Na njem je bila pooblaščena tudi njegova žena Irena. Takrat je bil francoski davčni rezident. Tajni račun v Švici je imel odprt štiri leta, do 18. januarja 1999. Prav zaradi tega podatkov o stanju na njegovem računu ni, saj ima ICIJ tovrstne podatke le za leti 2006 in 2007.
Gliha je leta 1997 prestopil k izraelskemu prvoligašu Hapoel iz manjšega mesteca Beit She'an. Ob reki Jordan je ostal dve sezoni in ta čas imel odprt račun pri isti banki.
Nogometaš Gliha ni edini slovenski športnik, ki je svoje zaslužke hranil v tujih bankah. Mnogo slovenskih nacionalnih junakov in prejemnikov olimpijskih medalj si je zaradi izogibanja davkov našlo zatočišče v kateri od davčnih oaz. Recimo nekdanja tekačica na 800 metrov Jolanda Batagelj, prej Čeplak, je bila prijavljena v Monaku, prav tako teniška igralka Polona Hercog. Danes se vse več slovenskih športnikov odloča tudi za Združene arabske emirate – na primer kolesar Jani Brajkovič in teniška igralka Katarina Srebotnik.
A tudi mednarodne športne organizacije za zmanjšanje svojih davčnih obveznosti uporabljajo davčne oaze. Evropski olimpijski komite s sedežem v Rimu je namreč junija 2013 v eni največjih davčnih oaz v Luksemburgu ustanovil neprofitno združenje European Games Association A.S.B.L. Med šestnajstimi ustanovitelji je poimensko naveden tudi Janez Kocijančič, kot pravnik in s svojim domačim naslovom.
In zakaj so se odločili za ustanovitev tega neprofitnega združenja za organizacijo Evropskih iger v davčni oazi Luksemburg? Kocijančič je povedal, "da je tu drugače. To je dejavnost, ki se šele začenja. Evropske igre bodo čez dva meseca v Bakuju in registracija te organizacije v Luksemburgu je bila čisto nova odločitev. Za Luksemburg smo se odločili, ker je poslovanje z bankami in vsemi drugimi organizacijami tam bistveno bolj preprosto kot v Rimu, kjer ima sedež Evropski olimpijski komite."
Tu gre za hvalevreden cilj. V tem združenju v Luksemburgu ni nič zaposlenih in ni nikogar, ki bi se z njegovim delovanjem okoristil. Gre samo za to, da se uresničijo športno utemeljeni cilji, je nadaljeval.
Evropski olimpijski komite bi lahko to združenje ustanovil v katerikoli evropski državi. Ena od njih je Luksemburg, ki ima zelo poenostavljeno poslovanje in relativno nizke davke, Italija pa je država z zelo zapletenim poslovanjem bančnega sistema, je še pojasnil Janez Kocijančič.
Vendar korupcija na ravni mednarodnih športnih organizacij dosega še mnogo višje zneske. Mednarodna nogometna zveza Fifa se spopada z mnogo aferami in očitki zaradi organizacije nogometnega prvenstva leta 2022 v puščavskem Katarju. Tudi odločitve Mednarodnega olimpijskega komiteja o organizaciji olimpijskih iger so skoraj vsakič pospremljene z razkritji korupcije in obtožbami o njej.