Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je obiskal vodstvo Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor, kjer je znova poudaril nujnost uveljavitve pokojninske reforme.
Podporo reformi so izrazili tudi mariborski obrtniki, ki pa so ob tem vlado pozvali, da poskrbi tudi za razbremenitev gospodarstva in cenejšo državo.
Malo gospodarstvo ima velik potencial
Svetlik je obrtnikom zagotovil, da se na njegovem ministrstvu močno zavedajo pomena malega gospodarstva, ki je hkrati tudi velik slovenski delodajalec. Kot je dejal, ima ta segment gospodarstva v Sloveniji velik potencial, ki ga nihče ne sme zanemarjati.
Tudi tokrat je minister obžaloval, da s sindikati niso našli skupnega jezika o pokojninski reformi, ki so zelo drugače razumeli povsem enake podatke, kakršne ima na mizi tudi vlada. Z malim gospodarstvom so po njegovih besedah pri tej zadevi že ves čas na isti valovni dolžini, država pa skuša s tem predlogom tudi ohraniti mero, ki je še vedno znosna, da lahko podjetniki kljub obremenitvam skozi prispevke v svojem poslu zdržijo.
Svetlik opozarja na težke čase
V primeru neuspeha na referendumu Svetlik opozarja na težke čase, saj se bo Slovenija morala soočiti s številnimi posledicami. Med njimi je minister omenil tudi dejstvo, da se bo moč tistim, ki nasprotujejo vsaki spremembi, še povečala, kar pa pomeni slabe obete tudi za vse ostale načrtovane reforme. Omenil je tudi pomembnost sprejema zakona o preprečevanju dela na črno, ki je pravzaprav nastal prav na pobudo obrtnikov.
"Ob neuspehu na referendumu nas čaka dodatno varčevanje na državni ravni, vsaj 300 milijonov evrov na letni ravni, ki jih bo potrebno vzeti tam, kjer je na voljo. To pa pomeni pri investicijah, ki jih že tako skoraj ni več, pri plačah in zaposlenosti v javnem sektorju ter na področju pokojnin in socialnih transferjev," je opozoril minister Svetlik.
Obrtniki od države pričakujejo realizacijo reforme
Prvi mož mariborskih obrtnikov Aleš Pulko je izrazil podporo pokojninski reformi, ob tem pa dodal, da obrtniki ne glede na rezultat referenduma od države pričakujejo njeno racionalizacijo. Opozoril je tudi na zlorabo in izkoriščanje socialnih transferjev, ki so po njihovem tudi sicer preveč lahko dosegljivi in tako velikokrat razvrednotijo delo.
Pokojninsko reformo podprla tudi skupina sociologov
Več kot 20 članic in članov Slovenskega sociološkega društva v izjavi za javnost izraža podporo predlaganemu zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, saj po njihovem prepričanju daje nujno potreben odgovor na demografske spremembe.
"Ne glede na to, da zakon predlaga vlada, do številnih ukrepov katere smo nekateri kritični, je zakon potrebno sprejeti zaradi demografskih razlogov in dolgoročne medgeneracijske stabilnosti," so zapisali v izjavi.
Čeprav vse podrobne rešitve niso idealne in čeprav bi bil dogovor s socialnimi partnerji nujen, po njihovih besedah zakon v danih okoliščinah prinaša stabilnost pokojninskega sistema in s tem vsaj minimum varnosti vsem generacijam.