Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 12. 2024,
16.02

Osveženo pred

25 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,78

Natisni članek

Natisni članek

Nataša Pirc Musar plačna reforma reforma Robert Golob

Ponedeljek, 16. 12. 2024, 16.02

25 minut

Golob: Dokončali smo reformo plačnega sistema v javnem sektorju, prihaja reforma zdravstva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,78
Robert Golob | Premier Robert Golob je napovedal nove reforme. | Foto STA

Premier Robert Golob je napovedal nove reforme.

Foto: STA

Aktualna vlada je kot prva po 15 letih dokončala reformo plačnega sistema v javnem sektorju, v prihodnjih dneh pa prihajajo nove, na primer reforma zdravstva, je v odgovoru na poslansko vprašanje Rada Gladka (SDS) odgovoril premier Robert Golob. Premier meni, da policija dela dobro, "in to ravno zato, ker se politika ne vtika vanjo", je poudaril. Zagotovil je tudi, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Ob tem je sicer povedal, da izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Poslanec opozicijske SDS Rado Gladek je premierju zastavil vprašanje o rušenju temeljev pravne države. Spomnil je, da se je premier Robert Golob pred volitvami zavezal k spoštovanju pravne države, vlada je ob nastopu obljubljala tudi reforme za izboljšanje dostopa do javnih storitev, med katerimi je izpostavil zdravstvo in socialno varnost. A namesto napovedanih reform so državljani in gospodarstvo deležni dodatnih davčnih in administrativnih obremenitev, vlada pa večino zakonov vlaga po hitrem postopku in s tem onemogoča strokovno in javno razpravo, je opozoril Gladek.

Premierju je med drugim očital, da se izogiba pričanjem pred preiskovalnimi komisijami, neodvisne institucije, ki ugotavljajo nezakonitosti pri delu ministrov in premierja, pa disciplinira z odvzemom sredstev za njihovo delovanje ali za dokazane nepravilnosti krivi uradnike, je bil kritičen Gladek. Zanimalo ga je, kdaj bo premier priznal, da vlada ni izpolnila nobene predvolilne obljube, in kdaj bo premier poklical na odgovornost ministre, ki evidentno kršijo zakonodajo.

"Če kdo ruši pravno državo, če kdo poziva dobesedno k linču poimensko sodnikov in sodnic, je to izključno samo ena stranka in ta stranka nima prav nobene pravice, da se kadarkoli sklicuje na tisto, kar sama aktivno in javno ruši vsak dan," je Gladku odgovoril Golob.

Policista
Novice Kaj so zamolčali policisti? Ugotovili so tudi pretirano osebne odnose. #video

V prihodnjih dneh prihajajo nove reforme

Vlada, je poudaril premier, si je zastavila cilj, da bo izpeljala vse reforme, ki jih doslej ni izpeljala nobena od prejšnjih vlad, med prvimi, ki je bila dokončana po 15 letih, pa je izpostavil prenovo plačnega sistema v javnem sektorju. Več kot 26 tisoč zaposlenih v javnem sektorju je zaradi nedelovanja vseh preteklih vlad prejemalo plačo, nižjo od minimalne, je poudaril Golob.

"To krivico smo popravili, poleg tega bo zdaj možen vstop v javni sektor tudi mladim in dosti lažje bodo napredovali tisti, ki bodo predano delali, in to je bistvo prve reforme, ki je že pod streho," je poudaril. Napovedal je, da v prihodnjih dneh prihajajo nove reforme, med katerimi je izpostavil reformo zdravstva, s katero bodo odpravili škodljive dvojne prakse v zdravstvu.

"Verjamem v pravno državo in verjamem, da naključij ni"

Vida Čadonič Špelič (Nsi) pa je premierja vprašala o nespoštovanju državnih institucij. Spomnila je, da predsednik vlade po 14. členu zakona o vladi vodi vlado, usmerja njeno delo, pa tudi odgovarja za njeno delo. "Zato vas sprašujem, kaj ste delali več kot dve leti, da ste nekatere državne organe, predvsem nadzorne, razgradili in so postali nevarni sebi in državljanom in državljankam," je vprašala Goloba.

Spomnila je, da je Golob tri mesece po nastopu svojega mandata preselil svojo varnostno službo in obtožil policijo, da iz nje odtekajo informacije. Zanimalo jo je, kako bo premier ukrepal, da se te zadeve uredijo.

Premier je odgovoril, da je bil ob nastopu mandata deležen opozoril, da zaradi politizacije iz mandata prejšnje vlade iz centra za varovanje in zaščito odtekajo informacije. Tovrstnim opozorilom sprva ni verjel, dokler ni nekdo na njegovi prvi službeni poti v tujino pred hotelom fotografiral njegovega mladoletnega sina, in to točno ob tisti uri, ko je njegov sin stopil iz hotela.

"Ne verjamete v pravno državo, verjamete pa v naključja. Jaz pa ne. Verjamem v pravno državo in verjamem, da naključij ni," je poudaril Golob.

Kot je dodal, mu je zaradi omenjenega dogodka popolnoma jasno, da informacijska varnost v varnostni službi ne odraža želenega stanja, zato je v izogib temu, da bi se vmešaval v delo policije, organiziral službo tako, da so bile informacije na varnem in še danes so.

"Verjamem, da je ena velikih bolečin marsikoga v tej državi to, da informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor," je poudaril. O odtekanju informacij iz centra za varovanje in zaščito se je takrat pogovoril tudi z nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar, a si je zato pridelal kazensko ovadbo in postopek pred komisijo za preprečevanje korupcije, je dodal.

Golob: Policija dobro dela ravno zato, ker se politika vanjo ne vtika

Slovenija po besedah premierja ne bi bila med desetimi najvarnejšimi državami, če policija ne bi delala dobro. "Dobro dela ravno zato, ker se politika vanjo ne vtika, za razliko od prejšnjega obdobja, ko smo ravno obratno lahko opazovali, kaj vse je politika počela s policijo," je še poudaril premier.

Golob sicer verjame, da bo z ukrepi, ki jih je danes napovedal minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in ki jih bo izpeljal generalni direktor policije, tudi v tistih službah, kjer stvari še vedno ne delujejo, na podlagi reorganizacije prišlo do izboljšanja varnosti in učinkovitosti delovanja.

Golob: Zimskega dodata za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

Golob je zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Vlada, ki je začela delo junija 2022, po njegovih besedah vse od prvega dne skrbi, da se gmotni položaj starejših ne poslabša. Ko je vlada nastopila svoj mandat, je inflacija po njegovih besedah znašala več kot 10 odstotkov, medtem ko danes znaša manj kot dva odstotka. V tem času se je zagotovljena pokojnina zvišala za 100 evrov. Redna uskladitev pokojnin je letos znašala 8,8 odstotka, kar je bila najvišja posamezna uskladitev pokojnin od junija 1992. Že zdaj pa po premierjevih besedah vedo, da bo redna uskladitev v letu 2025 precej višja od inflacije, saj bo znašala več kot štiri odstotke.

"Rast pokojnin bistveno prehiteva rast življenjskih stroškov v zadnjem letu, zato je vlada ocenila, da zimski letni dodatek v tem trenutku ni potreben," je na današnji prvi dan seje DZ pojasnil na ustno poslansko vprašanje Alenke Helbl iz SDS.

Aktualna vlada je bila po njegovem opozorilu prva, ki je po 20 letih omogočila, da se pokojnine 10.000 vdov oz. vdovcev, ki so znašale manj kot 50 odstotkov zagotovljene pokojnine, izenačijo z zneskom zagotovljene pokojnine.

Golob spomnil, kaj je leta 2012 storila SDS

Na očitek Helbl, da aktualne vlade ne skrbi slab gmotni položaj upokojencev in da zavrača predloge SDS v prid upokojencev, pa je odvrnil, da je druga vlada Janeza Janše leta 2012 sprejela zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je upokojencem znižal odmerni odstotek. "Znižala jim je pokojnine do smrti. To je to, kar vi znate, ko skrbite za upokojence. Zato si ne bom dovolil, da bi kdor koli tej vladi očital, da je ne skrbi za upokojence," je poudaril.

Na očitek poslanke SDS, da se bodo oskrbnine v domovih za starejše zaradi plačne reforme zvišale, pa je spomnil na dopolnjeni predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je odbor DZ za delo minuli teden pripravil za obravnavo na plenarni seji DZ. V skladu s sprejetim dopolnilom na nujni seji odbora se dvig plač v domovih za starejše, dosežen s plačno reformo, ne bo prevajal v višje oskrbnine in stroške uporabnikov. Kritje razlike bo namreč pokril državni proračun.

Helbl je predlagala, da DZ na naslednji seji opravi razpravo o premierjevem odgovoru. DZ bo o njenem predlogu odločal v torek v okviru glasovanj.

Zavezal se je za pomoč staršem otrok z redkimi boleznimi 

Golob kot civilizacijsko dolžnost vidi, da prisluhnejo staršem otrok s posebnimi potrebami in pripravijo sistemsko rešitev, s katero bi jim pomagali.

Pri tem je izrazil veselje, da je DZ 20. novembra sprejel vladno dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi s sredstvi državnega proračuna. "A našel se je strokovni organ, ki je ugotovil, da bi se moral ta denar razdeliti na razpisu," je izpostavil. V poslanski skupini Svobode so za Spojasnili, da gre pri strokovnem organu, ki ga je omenjal, za razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo.

Znani primer dečka Urbana z redko genetsko motnjo, ki bi mu omenjena dopolnitev zakona lahko pomagala do zdravila, medtem zelo jasno pove, da ni mogoče delovati tako kot običajno na tem področju, "ker bomo sicer izgubljali življenja samo zato, ker ne bomo delovali dovolj hitro in odločno", je dejal v odgovoru na ustno poslansko vprašanje Andreje Živic iz Svobode, ki ga je spraševala o pomoči staršem otrok s posebnimi potrebami.

Sicer pa se je zavzel za to, da bi staršem pomagali. "Ti otroci potrebujejo 24-urno pomoč in staršev ne moremo pustiti samih," je opomnil.

Nataša Pirc Musar
Novice Janša o Pirc Musar: Ona ni moja predsednica #video

Ne spreglejte