Torek, 5. 3. 2013, 9.58
8 let, 7 mesecev
Šušteršič: Očitno je oblikovanje vlade tisto, kar si želijo
Zakona o slabi banki in o Slovenskem državnem holdingu je sprejela še vlada Janeza Janše, ki opravlja tekoče posle, že od začetka pa sta bila deležna nasprotovanja PS in SD. Obe stranki tudi zdaj ne skrivata, da si želita sprememb obeh zakonov.
Podpredsednik Državljanske liste in nekdanji minister Janez Šušteršič pa je pred pogajanji o finančnem delu nove koalicijske pogodbe – na njej so bili prisotni predstavniki vseh strank bodoče koalicije in mandatarka Alenka Bratušek – povedal, da nekakšne polovične slabe banke ne pozna.
Kaj bi pomenila opustitev tega projekta? "To bi pomenilo, da bi Slovenija ostala brez neke izvedljive rešitve za reševanje situacije v bankah in da bi spet vsi čakali pol leta, kakšna to bo. V vmesnem času pa bi padala tudi boniteta bank," je jasen Šušteršič, ki namerava predstaviti pozitivne učinke tako slabe banke kot holdinga. O napovedi Socialnih demokratov, ki se zavzemajo, da banke slabe terjatve rešujejo znotraj samih bank, pa pravi: "Imajo manevrski prostor. Koliko pa so pripravljeni popustiti za to, da bi oblikovali vlado? Očitno je to tisto, kar si najbolj želijo," pravi nekdanji finančni minister in avtor zakonov o slabi banki in holdingu. Na vprašanje, ali kljub temu da je napovedal, da v novi vladi ne bo imel vidnejše vloge, ne bo bdel nad obema omenjenima zakonoma, pa je odgovoril: "Ne vem, zakaj bi sebe postavljal v takšen položaj, da bi se boril za nekaj, v kar drugi ne verjamejo."
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je po pogajanjih dejal, da so stranke, ki imajo najbolj različna stališča glede slabe banke in državnega holdinga, relativno blizu rešitvam. Zato meni, da bodo v prihodnjih dneh to vprašanje razrešili. Kot je v izjavi novinarjem pojasnil Jurša, so na pogajanjih "šli postopno od točke do točke, se dogovarjali, nekatere zadeve razčistili", nekatere pa bodo še v prihodnjih dneh.
Nekdanji minister Šušteršič o vsebini pogajanj ni govoril, saj ta še potekajo. Dogovorjeni so namreč, da pred končnim dogovorom ne bodo obveščali javnosti. To, da je Jurša komentiral pogajanja, pa zanj ni izgovor, da bi enako storil tudi sam, je še dodal Šušteršič.
Prav tako ni povedal, kdaj se bodo pogajanja nadaljevala. Pojasnil pa je, da svojih stališč, ki jih zastopa ob oblikovanju nove vlade, ni spremenil. Drugi udeleženci pogajanj izjav medijem niso dajali.