termometer
Sosed je prenavljal stanovanje, stene so mi razpokale #PravniNasvet

Bralka ima težave s sosedom, ki živi v stanovanju pod njo. S sosedom, ki ji je tudi grozil, se ni mogoče pogovarjati.
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Bralka ima težave s sosedom, ki živi v stanovanju pod njo. S sosedom, ki ji je tudi grozil, se ni mogoče pogovarjati.
Povrnitev škode lahko zahtevate od naročnika (soseda) in izvajalca del.
Obligacijski zakonik določa, da je, kdor drugemu povzroči škodo, to dolžan povrniti, če ne dokaže, da je škoda nastala brez njegove krivde. Odgovorna oseba je dolžna vzpostaviti stanje, ki je bilo, preden je škoda nastala. Če vzpostavitev prejšnjega stanja ni mogoča ali se z njo škoda ne odpravi popolnoma, mora odgovorna oseba izplačati oškodovancu ustrezno denarno odškodnino.
Glede na to, da je škoda nastala zaradi prenavljanja stanovanja, naročitelj in izvajalec del za škodo, ki je bila povzročena v zvezi z izvajanjem teh del, odgovarjata solidarno. To pomeni, da lahko celotno povrnitev škode zahtevate tako od naročnika kot tudi izvajalca del, vse dokler ne dobite v celoti povrnjene škode. Če škoda ne bo povrnjena prostovoljno, lahko njeno povrnitev zahtevate s tožbo.
V večstanovanjski stavbi morajo vsi etažni lastniki svojo lastninsko pravico na posameznem delu stavbe izvrševati na način, ki najmanj moti etažne lastnike drugih posameznih delov in skupno rabo skupnih delov stavbe v etažni lastnini. Etažni lastnik je odgovoren za škodo, ki izvira iz njegovega posameznega dela in ki nastane na drugih posameznih delih ali skupnih delih.
Podlago za sosedovo odgovornost za škodo, ki izvira iz njegovega posameznega dela, najdemo tudi v Stanovanjskem zakonu. Na podlagi navedenega lahko tako uveljavljate povrnitev škode, ki vam je nastala zaradi sosedovega nadstreška.
Če je skupnost z etažnim lastnikom nevzdržna, lahko skupaj s preostalimi etažnimi lastniki vložite izključitveno tožbo, ki jo ureja Stvarnopravni zakonik.
Če menite, da etažni lastnik grobo krši temeljna pravila sosedskega sožitja ali svoje dolžnosti po pogodbi o medsebojnih razmerjih, tako da je skupnost z njim nevzdržna, lahko etažni lastniki, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na skupnih delih, sprejmejo sklep, da se kršilca opomni. Če kršilec kljub opominu nadaljuje svoja ravnanja, lahko etažni lastniki sprejmejo sklep, da se vloži tožba za njegovo izključitev in prodajo njegovega posameznega dela.
Patricija Kržan, dipl. prav. (UN), študentka magistrskega študijskega programa, svetovalka v ekipi Pravo za VSE
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.