Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 11. 2024,
9.58

Osveženo pred

3 tedne, 1 dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,08

Natisni članek

Natisni članek

splet grožnja Slovenija sodniki

Sreda, 13. 11. 2024, 9.58

3 tedne, 1 dan

Predsednik vrhovnega sodišča: Stvar je postala skrb vzbujajoča, nevarna #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,08

V Slovenskem sodniškem društvu so pretreseni nad objavo fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke, ki jih je tožil predsednik SDS Janez Janša. Kot so zapisali, je nadlegovanje sodnikov in tožilcev po domovih zaradi njihovih preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, takšne grožnje pa so obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da "je stvar postala skrb vzbujajoča, nevarna". 

"Stvari so šle predaleč, zato sem se odločil, da vas nagovorim. Če včerajšnjo objavo povežemo s požigom hiše sodnika v Brežicah, ugotovimo, da je stvar postala skrb vzbujajoča, nevarna. To pomeni nedopustno in nesprejemljivo ogrožanje varnosti sodnikov in njihovega premoženja, tudi varnosti njihovih družin. Očitno nekaterim ni v interesu, da sodstvo deluje, in ustvarjajo krizne razmere. Nekateri vztrajno spodkopavajo odločitve sodnikov. To ni samo problem sodstva, ampak tudi drugih institucij oziroma družbe na splošno," je povedal predsednik Miodrag Đorđević.

Podpredsednica sodišča Marjeta Švab Širok je dejala, da pripravljajo pisno kazensko ovadbo, o objavah pa so obvestili tudi policijo.

"Vrhovno sodišče aktivno deluje na tem, da bodo objave odstranjene. Če nezakonite objave ne bodo odstranjene, bomo uporabili sodno pot," je sklenila Helena Miklavčič, generalna sekretarka vrhovnega sodišča.

"Očitno nekaterim ni v interesu, da sodstvo deluje, in ustvarjajo krizne razmere," je dejal predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević.  | Foto: STA "Očitno nekaterim ni v interesu, da sodstvo deluje, in ustvarjajo krizne razmere," je dejal predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević. Foto: STA

"V sodobni demokratični družbi obstajajo druge oblike izražanja nestrinjanja, od svobode izražanja do svobode zbiranja in združevanja. Grožnje življenju in zdravju nimajo mesta v demokratični družbi in so obsojanja vredne," so v sodniškem društvu zapisali v današnji izjavi za javnost.

Društvo državnih tožilcev Slovenije se pridružuje ostrim kritikam na račun objav groženj sodnikom in državnim tožilcem na družbenem omrežju X ter obsodbi sovražnega govora na spletu. "Vsako grožnjo sodnikom in ostalim pravosodnim deležnikom najostreje obsojamo," so zapisali v izjavi za STA.

Neodvisno in nepristransko sodstvo ter državno tožilstvo kot del pravosodja v širšem smislu sta temelja pravne države in demokracije, so poudarili. "Takšna dejanja so nesprejemljiva in škodljiva za družbo ter za pravico vseh do pravičnega sojenja," so poudarili.

Golob: Stvari so šle predaleč

Premier Robert Golob je "najostreje obsodil" nedavne grožnje in nasilje nad sodniki in tožilci. "Stvari so šle enostavno predaleč. To, da varnost sodnika in njegove družine ogrožamo tako neposredno, je nedopustno," je zapisal v odzivu in spomnil na zavezo vlade ob nastopu mandata po normalizaciji družbe, varnosti, demokraciji in pravni državi.

"Naredili bomo vse, da bomo to zavezo tudi uresničili. Ob tem pozivam vse politike, da ta dejanja najostreje obsodijo in se hkrati vzdržijo kakršnihkoli napadov na pravno državo. To je tista črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti, če želimo ostati demokratična in civilizirana družba," so besede predsednika vlade in Gibanja Svoboda Goloba sporočili iz njegovega kabineta.

Da na spletu krožijo neprimerne fotografije več sodnikov z njihovimi domačimi naslovi in pozivi k nasilju, je v torek opozorila ministrica za pravosodje Andreja Katič. Povedala je, da jo je o kroženju fotografij in sovražnih sporočil po spletu obvestil predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević, ki naj bi o tem obvestil tudi predsednico Sodnega sveta Urško Kežmah in policijo.

Gre za sodnike, povezane s sojenji prvaku SDS

Po besedah ministrice Katič gre za sodnike, povezane s primeri več sojenj prvaku SDS Janezu Janši. Predsednike vseh političnih strank je pozvala, naj svojim podpornikom pojasnijo, da je takšno pozivanje k nasilju nesprejemljivo in se lahko stopnjuje tudi v vsakdanjem življenju.

Katič je v torek izrazila pričakovanje, da bo policija naredila vse, da se te objave čim prej umaknejo s spleta. Za vse navedene v objavah bo po njenih besedah treba izdelati oceno ogroženosti in glede na to ugotoviti, ali potrebujejo sodno varstvo.

Primer groženj sodnikom in tožilki ima "največjo možno pozornost" policije

V primeru groženj sodnikom in tožilki na omrežju X obstajajo razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, je za STA navedla policija, ki intenzivno izvaja aktivnosti za zagotovitev varnosti ter za identifikacijo storilca ali storilcev. Primer ima največjo možno pozornost, so zapisali.

Gibanje Svoboda obsoja pritiske na sodstvo 

Tudi Gibanje Svoboda ostro obsoja objave fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke, ki so opravljali svoje delo v sodnih procesih proti predsedniku SDS Janezu Janši, so sporočili iz stranke. "Gre za zavržno dejanje, ki mu v demokratični družbi ni mesta. Tovrstni pritiski na sodnike, ki sodelujejo pri sojenjih v primerih, povezanih s predsednikom SDS Janezom Janšo, predstavljajo neposreden napad na neodvisnost sodstva in spodbujajo sovražnost do posameznikov, katerih naloga je, da zakonito varujejo pravni red v Sloveniji," so zapisali. 

"Gibanje Svoboda odločno obsoja vsakršno nasilje in pozivanje k nasilju!," so še zapisali in dodali, da je strpna in spoštljiva komunikacija ključna za delovanje zdrave družbe. "To slovenska družba v resnici je, zato ne bomo dopustili, da bi tovrstni ekscesi ogrozili demokratične procese v državi in neodvisnost sodne veje oblasti." 

V Gibanju Svoboda so ponosni, da so skupaj s koalicijo po tretji Janševi vladi dosegli normalizacijo družbe, zato do takšnih ekscesov nimajo nobene tolerance, so sklenili v sporočilu za javnost. 

V NSi proti vsem oblikam nasilja

V NSi obsojajo vse oblike nasilja, se je po nedavnih objavah o sodnikih in tožilki na omrežju X odzvala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. "Nihče v tej državi, če smo res varna in demokratična, ne bi smel biti žrtev kakršnegakoli nasilja, ne fizičnega, pa tudi ne besednega," je dejala na novinarski konferenci po seji preiskovalne komisije DZ.

Vatovec: Tovrstni pritiski so nedopustni

Objave na družbenem omrežju X o sodnikih in pozive k nasilju obsojajo tudi v stranki Levica. Tovrstne objave lahko pomenijo pritisk na odločitve sodnikov, je izpostavil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec, ki poudarja, da so tovrstni pritiski na neodvisno sodstvo oziroma sodnike nedopustni.

"Če nekdo objavi domači naslov ali naslov stalnega prebivališča nekoga na spletu skupaj s pozivi, da se počisti s temi ljudmi, to lahko nezavedno vpliva na osebo, ki je temu izpostavljena. Posledično pa pomeni tudi pritisk na neodvisnost sodstva," je v izjavi za STA poudaril Tašner Vatovec.

Tovrstni pritiski na neodvisnost sodstva so po mnenju Levice nedopustni. Objave, ki jih trenutno vidimo na omrežju X, pa tudi presegajo tisto, "kar so bili običajni napadi s strani komentariata pod okriljem Slovenske demokratske stranke," je dodal Vatovec.

Prepričan je, da se objave o sodnikih na družbenem omrežju X niso pojavile naključno ali same od sebe, ampak se za njimi skrivajo spletni troli, ki jih bolj ali manj obvladuje SDS. "In seveda imajo v SDS popolno moč, da takšne stvari zaustavijo," je izpostavil Vatovec, ki se sicer ne spomni, da bi kdorkoli v državi poskušal obračunavati s sodniki na tak način, kot se to dogaja zdaj.

Janša namige, da za objavami o sodnikih stoji SDS, označil kot absurdne

Nedavne objave na družbenem omrežju X o sodnikih in pozive k nasilju obsojajo tudi v opozicijski SDS. Zavzemajo se za ničelno toleranco do nasilja. Ugibanja o tem, da za objavami naslovov sodnikov, ki so zaokrožila po spletu, stoji stranka SDS, pa je njen prvak Janez Janša v današnjem pogovoru za Radio Ognjišče označil kot absurdne obtožbe.

Kakršnekoli grožnje z nasiljem so obsojanja vredne, je v pogovoru za Radio Ognjišče poudaril Janša. "Grožnje z nasiljem so nesprejemljive, toda za levo tranzicijsko kvazi elito je težava samo, če kdo grozi njim, če pa kdo grozi nam, je pa vse v redu oziroma se to še spodbuja," je dejal Janša.

"V SDS imamo ničelno toleranco do kakršnekoli vrste nasilja, pa je v današnji izjavi za medije poudaril poslanec SDS Andrej Kosi. Zatrdil je, da SDS ne stoji za nedavnimi objavami na omrežju X, "to so morda dejanja posameznikov in to tudi obsojamo," je izpostavil v izjavi po seji preiskovalne komisije DZ.

Si pa v največji opozicijski stranki želijo, da bi vsi tisti, ki danes obsojajo objave v povezavi s sodniki, obsodili tudi sovražni govor, "tudi pozive k ubijanju Janeza Janše in janšistov", je poudaril Kosi.

Predsednik SDS je sicer v minulih dneh na družbenem omrežju X objavil več zapisov, v kateri je govoril o "povampirjeni sodniški kasti" in slovenskem "krivosodju".

Minuli teden je tako na X objavil, da je Višje sodišče v Mariboru potrdilo sklep, s katerim mu je Okrožno sodišče v Kranju naložilo, da mora tožilki in sodnikom v zadevi Patria, od katerih je terjal odškodnino, povrniti stroške pravdnega postopka v višini 30.260 evrov. Ob tem je napovedal elektronsko dražbo posameznih predmetov. Poziv je po njegovih navedbah sledil ponujeni pomoči oz. idejam za plačilo "enormnih sodnih stroškov v korist krivosodnim". Iz objavljenega sklepa pa so kljub počrnitvi vidni naslovi sodnikov in tožilke, ki jih je tožil.

V torek pa je Janša na X napovedal izid svoje nove knjige z naslovom Budnica. Na predlog založbe Nova obzorja bo 10 evrov od vsakega prodanega izvoda knjige, ki sicer stane 20 evrov, pripadlo avtorju kot "avtorski honorar in pomoč pri plačilu enormnih sodnih stroškov krivosodnim", je napovedal. Knjiga izide konec meseca, v predprodaji pa bo že ta teden. "Če bo zbranih več sredstev, kot je stroškov krivosodja, bodo namenjena za pomoč ostalim žrtvam političnih sodnih procesov," je ob tem še zapisal Janša.

Janša bo na dražbi ponudil več umetnin in svojih uniform

Janša mora sicer omenjeno kazen plačati v 15 dneh od vročitve sklepa sodišča, kar se izteče v četrtek. Na dražbi, ki se bo začela čez teden dni, bo v odkup ponudil več umetnin, katerih izklicna cena se giblje med nekaj sto in nekaj tisoč evri. Najdražja je z izklicno ceno 4000 evrov slika Jane Vizjak Pensee a Marat iz leta 1988 s posvetilom "Janezu Janši v času procesa na Roški - Kadija sudi, kadija tuži". Prav tolikšno ceno je določil za komplet osmih akvarelov Siebererja iz leta 2002 Strašila in letni časi.

Pod razdelkom umetnine/starine pa prodaja tudi svojo "bojno uniformo ministra za obrambo" iz leta 1991 za 2500 evrov, zimsko častniško bundo iz leta 1992 za 1500 evrov in letno častniško bluzo iz istega leta za tisočaka. Janša je bil namreč republiški sekretar za ljudsko obrambo v osamosvojitveni vladi Lojzeta Peterleta in minister za obrambo v drugi slovenski vladi, ki jo je vodil Janez Drnovšek.

Policija
Novice Nove podrobnosti požiga hiše brežiškega sodnika
požar
Novice Na ministrstvu in vrhovnem sodišču obsojajo napad na hišo brežiškega sodnika
Andreja Katič
Novice Ministrica Andreja Katič opozarja na kroženje neprimernih fotografij sodnikov
 
Ne spreglejte