Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
18. 7. 2011,
13.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

falcon

Ponedeljek, 18. 7. 2011, 13.40

8 let, 8 mesecev

Slovenske letalske prevoznike falcon še kako zanima

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada bo poiskala najemnika za falcona, ki bo letalo vzel v upravljanje in bo obenem najvišjim predstavnikom države zagotavljal prevoze po ekonomsko upravičeni ceni.

Letalska prevoznika Gio poslovna Aviacija in Linxair bi najela falcona pod vladnimi pogoji, torej da bi z njim opravljali komercialne prevoze, hkrati pa bi bil na voljo predsedniku vlade, parlamenta in državnega zbora. Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Boris Balant je glede najema vladnega letala falcon povedal tudi, da so naredili neformalno raziskavo trga, ali med letalskimi prevozniki sploh obstaja interes za najem pod pogoji, ki jih postavlja vlada – da je falcon kadarkoli na voljo trem najvišjim vladnim predstavnikom oziroma da je na voljo vsaj primerljivo drugo letalo. Kot je dodal, tujih prevoznikov v raziskavo niso vključili. Iskrenost ponudnikov bo pokazal razpis "Kako iskreni so bili nameni teh podjetij, bomo videli s tem razpisom," je dejal, so pa z neformalnim razpisom dobili "dokaj sprejemljive rešitve". Interes so prevzem v letala v upravljanje so izrazila tri slovenska podjetja, in sicer Gio poslovna Aviacija, Linxair in Adria Airways.

"Mi smo interes izkazali že s prejšnjim razpisom, ko je bila naša ponudba formalna. Seveda pa imamo tudi tokrat interes, da bi bili izbrani na razpisu," je pojasnil direktor Gio poslovne Aviacije Bojan Sodnik. Na podrobnejša vprašanja, denimo, kolikšna je bila cena ure letenja v neformalnem razpisu, ni želel odgovarjati, ker gre za poslovno skrivnost.

V Linxairu prepričani, da bi lahko falcona tržili Najem zanima tudi podjetje Linxair. "Na naših trgih vidimo oziroma občutimo povpraševanje po takšnih letalih. Verjamemo, da bi lahko uspešno tržili proste kapacitete tega letala, saj to sedaj počnemo že z dvema letaloma istega cenovnega ranga," je za SiOL povedal poslovni direktor podjetja Ludvik Uhan. Na razpis se bodo tako prijavili, "tako kot smo se v povezavi s tem letalom prijavili na vse razpise do sedaj". Pričakovano ceno ure letenja je oziroma bo določil že lastnik letala, dodaja Uhan, "za proste kapacitete pa se bomo seveda morali prilagajati vsakokratnim razmeram na trgu".

Eden od potencialnih najemnikov vladnega falcona je tudi Adria Airways, kjer pravijo, da je prijava na razpis odvisna od razpisnih pogojev. Tudi Adrio namreč zanima najem vladnega falcona, vendar, kot je pojasnila Petra Kjuder iz službe korporativnega komuniciranja, "izključno pod pogoji, ki so povezani s poslovnim konceptom družbe".

Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je sicer na novinarski konferenci, kjer je govorila o možnih načinih uporabe letala Falcon, pojasnila, da je vlada dolgo časa iskala ekonomsko upravičeno rešitev, vendar pa ji to ni uspelo ne s ponudbo za oddajo v najem ne s ponudbo za prodajo letala, saj ponudniki niso zadostili pogojem. Po tistem je vlada po besedah generalne sekretarke prejela več neformalnih ponudb, ki jih je sproti ovrednotila.

"Pogodba bi lahko bila sklenjena že jeseni" "Na koncu smo prišli do tega, da je pravzaprav najbolj sprejemljivo, da poiščemo najemnika, ki bi letalo vzel v operativno upravljanje in bi hkrati ponudil storitve za vladne oz. za državniške namene," je dejala. Cena za takšne prevoze bi bila "definitivno nižja" od tiste, ki bi jo plačevali na prostem trgu, je zatrdila. Tokratna pogodba o oddaji letala v najem za pet let bi bila po njenih besedah lahko sklenjena že jeseni.

Kamnarjeva je še pojasnila, da se ne bo smelo zgoditi, da najemnik ne bi imel časa za slovenski državni vrh. V razpisni dokumentaciji bo navedeno, da bo imel najemnik vedno prost termin, če ne s tem, pa s primerljivim letalom - odvisno od števila potnikov.

Pričakujejo 200.000 evrov na leto Na vprašanje, kakšno najemnino vlada pričakuje, je odvrnila, da točnega zneska sicer ne more podati, po "testiranju trga" pa bi lahko pričakovali približno 200.000 evrov na leto, kar bi bil prihodek obrambnega proračuna. Falcon je sicer trenutno po besedah generalne sekretarke v "izvrstnem" stanju.

Ne spreglejte