Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
23. 5. 2013,
10.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

pogajanja

Četrtek, 23. 5. 2013, 10.45

8 let, 7 mesecev

Sindikat vojakov za ustavno presojo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sindikat vojakov bo dan po objavi novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju v Uradnem listu na Ustavno sodišče vložil zahtevo za zadržanje izvajanja zakona in njegovo razveljavitev.

V Sindikatu vojakov Slovenije namreč opozarjajo, da so bile spremembe zakona sprejete po nezakonitem postopku in tako vojakom nezakonito zmanjšujejo pravice.

Prošnje za vključitev v postopek sprejemanja novele naletela na gluha ušesa Kot so sporočili iz omenjenega sindikata, ki je 17. aprila postal reprezentativen, sta bila ministrstvo za obrambo ter ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo neuradno obveščena o pridobljeni reprezentativnosti sindikata pred prvomajskimi prazniki, uradno pa 7. maja. Tako je bilo od takrat do sprejetja novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju dovolj časa, da bi se spremembe sprejele po zakonitem postopku v skladu z določbami zakona o javnih uslužbencih.

Ta namreč določa, da mora vlada oz. pristojni minister pred sprejetjem predpisa, ki vpliva na delovna razmerja oz. položaj javnih uslužbencev v državnih organih, omogočiti reprezentativnim sindikatom, da podajo svoje mnenje. V sindikatu vojakov trdijo, da so od članov vladne pogajalske skupine večkrat zahtevali vključitev v postopek sprejemanja omenjene novele, a žal neuspešno.

Predlog novele zakona bi vlada po zakonodaji morala poslati vsem reprezentativnim sindikatom in določiti razumen rok za oblikovanje mnenja, opozarjajo v sindikatu. Če reprezentativni sindikat v danem roku poda mnenje, mora predlagatelj to mnenje upoštevati ali povabiti sindikat k usklajevanju. Od tukaj tudi izhaja pravna podlaga za pogajanja reprezentativnih sindikatov v javnem sektorju z vlado, ki so letos trajala od novega leta zaradi stavke sindikatov, trdijo v sindikatu.

Informacije o pogajanjih dobivali le iz medijev Dodajajo, da sindikat vojakov ni bil niti obveščen o nameravanih spremembah in dopolnitvah zakona o sistemu plač v javnem sektorju, niti ni imel možnosti podati svojega mnenja do teh sprememb. "Da je reprezentativen sindikat odvisen od informacij glede pogajanj, ki uidejo v javnost preko medijev, medtem ko se drugi reprezentativni sindikati pogajajo z vlado o nižanju plač, je nesprejemljivo," so zapisali.

Ob tem so dodali, da se vlada od novega leta pogaja s stavkajočimi sindikati, razen z zdravniškim sindikatom Fides ter Sindikatom policistov Slovenije, ki pa sta se sama odločila, da se ne bosta pridružila stavki sindikatov javnega sektorja. Sindikat vojakov možnosti izbire glede stavke nima in zato menijo, da so pripadniki Slovenske vojske upravičeni do ločene kolektivne pogodbe za pripadnike Slovenske vojske, ker se večini pogajanj v javnem sektorju zaradi zakonske prepovedi stavke ne morejo pridružiti.

Državni zbor je paket zakonodaje za uresničitev dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja, s katerim se posega v plače 155.000 javnih uslužbencev, potrdil v torek. Z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju se začasno do konca leta 2014 uzakonja spremenjena plačna lestvica.

Ne spreglejte