Sreda, 16. 11. 2011, 14.07
8 let, 8 mesecev
Radi bi pometali, kaj če bodo pometeni?
V intervju za Planet Siol.net Zmago Jelinčič Plemeniti tudi poudarja, da je SNS vest slovenskega parlamenta. Alfa in omega nacionalne stranke verjame, da se niso izpeli. Država se po njegovem mnenju ne more "generalno" umakniti iz gospodarstva. V NLB, ki ni samo molznica Slovenk in Slovencev, ampak tudi dinozaver, ki požre vse pred seboj, pa bi morala država vseeno zadržati kontrolni delež. Projekt TEŠ 6 bi ustavil, ker je zgrešen! Agrokorjev prevzem Mercatorja bo sovražen, meni Zmago Jelinčič Plemeniti, ki opozarja, da je naš največji problem to, da Slovenijo še vedno "furajo komunajzerji" vseh vrst in vseh barv. S sloganom "Pometimo Slovenijo" se podajate v predvolilni boj, ampak lahko se zgodi, da boste "pometli" sami sebe, javnomnenjske ankete kažejo, da bo SNS prvič ostala pred parlamentarnim pragom. Če bi se to zgodilo, bi Slovenija ostala brez politične stranke, ki "nadzira" in v veliki meri preprečuje lopovščine ali jih vsaj razkriva. SNS je vest slovenskega parlamenta in domačega političnega prostora, zato menim, da bi bil začetek konca države, če bi naša stranka padla iz parlamenta. Javnomnenjske ankete v Sloveniji pa so take: kolikor plačaš, toliko dobiš! Poznam primere, ko so se pojavili celo posamezni lobisti iz "anketarskih" hiš ter se dogovarjali za določeno vsoto in mesto, kjer bi bila kakšna stranka. Mi se teh igric ne gremo in tega ne sprejemamo. Upam, da so ljudje dovolj pametni, da vedo, koliko je ura, in bodo kljub anketam glasovali tako, kot jim velevata pamet in srce. Se vam ne zdi, da ste se v vseh teh letih, desetletjih izpeli, vi kot prvak stranke in konec koncev tudi sama stranka? Če smo se mi izpeli, so se še bistveno bolj izpele vse preostale stranke. SNS nima nobenega madeža na hrbtu. Nismo bili v nobeni vladi, prav vse preostale uveljavljene stranke so bile v vladnih vrstah, se debelo omastile, nas pa tukaj ni. Katera stranka se izpoje? V Veliki Britaniji so stranke stare 300 let, pa se niso izpele, zato ne verjamem, da bi se lahko izpela SNS. Boste, če se zgodi, da ostanete zunaj parlamenta, odstopili kot predsednik stranke? O tem bomo razmišljali takrat, zdaj je še prezgodaj. Interventni zakon je nasedel na politični čeri SDS in SNS, finančni trgi so odreagirali, zahtevani donos na desetletno državno obveznico je presegel magičnih sedem odstotkov. Se počutite odgovorni? Obešanje omenjene krivde na ramena SNS kaže, da naši ekonomisti nimajo pojma o ekonomiji. Nikakor se ne počutim odgovornega za potop interventnega zakona, če ga ne bi pomagal zrušiti, pa bi se res počutil odgovornega. Sprejemati take "cenene" poteze nekaterih političnih opcij, ki tonejo, ki izginjajo, je velika svinjarija. Interventni zakon je bil le rešilni pas, da bi odhajajoča Pahorjeva vlada v zadnjem tednu že razpadajočega parlamenta naredila tisto, česar ni naredila v preteklih treh letih.
Kaj vas najbolj moti pri odhajajoči vladi?
Vse! Najbolj pa to, da niso znali v državo pripeljati denarja naložbenikov. Jaz osebno bi v Slovenijo lahko pripeljal vsaj za milijardo evrov novih naložb, pa sem bil nekajkrat pri Borutu Pahorju. K predsedniku vlade sem pripeljal tudi osebnega odposlanca azerbajdžanskega predsednika, ki ni mogel razumeti, kako je lahko nekdo takšen tepec, točno to mi je rekel, ko sva odhajala s sestanka s predsednikom vlade. To pa samo potrjuje, da se tudi naš zunanji minister ni zmogel dogovoriti za glasove v ZN, kjer je Belorusija pridobila 300 milijonov evrov posojila za en glas, mi pa smo dobili po domače prst v r… za vseh preostalih 150 glasov držav članic svetovne organizacije.
Največji slovenski problem, zelo obubožano gospodarstvo, delitev na naše in vaše, leve in desne?
Največji problem je to, da Slovenijo še vedno "furajo komunajzerji" vseh vrst in vseh barv. Gre za ljudi, ki so bili nekoč skupaj v ZK, potem pa so se preoblekli v različne obleke, eden v to, drugi v drugo. "Komunajzerji" so tisti majski hrošči, ki so tako kot po drugi svetovni vojni prišli v partizane teden dni po koncu vojne in zabijajo žeblje v krsto Slovenije. Mislim, da jim je uspelo zabiti skoraj zadnji žebelj.
Kako bi povečali konkurenčnost slovenske ekonomije, ki je iz dneva v dan vse večji problem?
Seveda se da povečati konkurenčnost. Na kratek rok seveda ne, zagotovo pa že v pol leta s spremembo davčne politike. Če hočemo pritegniti tuje naložbe, moramo znižati davčno stopnjo, mi predlagamo, da bi, denimo, davek od dohodka pravnih oseb znižali z dvajset na petnajst odstotkov, odpraviti je treba preveč razbohoteno birokratizacijo na vseh področjih, nujno je treba omogočiti nakup nepremičnin pod drugačnimi pogoji, predvsem pa je treba zmanjšati množice papirjev, ki jih niti slovenski ljudje, kaj šele tujci, ne razumejo. Za polnjenje proračuna in reševanje finančnega položaja je treba tudi DDV znižati na stopnjo 15 odstotkov. Majhne podjetnike in obrtnike je treba obdavčiti pavšalno. To pa pomeni, da bi tisti, ki bi naredil več od določene vrednosti, to lahko pospravil v žep, če bi naredil manj, pa bi mu, recimo, vzeli avtomat za kavo. Tako bi spodbudili podjetništvo in samozaposlovanje. Ljudje bi želeli delati, saj bi vedeli, da delajo zase, zdaj pa delajo za državo.
Ste za umik države iz gospodarstva?
Ne, generalno nisem za to! Določena podjetja morajo ostati v lasti države, denimo infrastruktura, tudi železnica mora ostati v lasti države, čeprav ni treba, da je država stoodstotni lastnik. Treba je najti partnerje oziroma vlagatelje in z njim najti skupni jezik.
Je večinsko državna NLB "molznica" slovenskih državljank in državljanov?
Absolutno, ni samo molznica, ampak dinozaver, ki požre vse pred seboj. NLB pač ne vodijo bankirji, ampak bančni uslužbenci in ti nimajo pojma o drugem kot o tem, kako sebi izračunati odlično plačo. Pa seveda na lepe oči dajati posojila podjetjem, ki jih ta nikoli ne vrnejo, banke pa jih morajo žal odpisati v breme kapitala. Bi vi prodali NLB?
Ne, ne bi je prodal! NLB mora kot nacionalna banka ostati v lasti slovenske države, seveda ne v popolni lasti, ampak kontrolni delež mora biti absolutno v državni lasti.
Še ena precej "politična" tema je Mercator, ki se prodaja zaradi nasedlih "tajkunskih" zgodb. Bo s prodajo hrvaškemu Agrokorju Mercator dobil stabilnega lastnika?
Ne, to ni stabilen lastnik. To je sovražni prevzem Mercatorja, kajti hrvaški lastnik bo izrinil slovenske izdelke z Mercatorjevih polic, kar se na Hrvaškem že dogaja. Pravzaprav gre v tem primeru za špekulativni kapital. Kapitala Agrokor nima, ampak gre za to, da bo kupil Mercator in ga poplačal z denarjem, ki ga bo zaslužil s prodajo številnih Mercatorjevih nepremičnin.
TEŠ 6 je prav tako projekt, ki deli Slovenke in Slovence, bi ga vi ustavili, ne glede na to, da je okoli 400 milijonov evrov v tem primeru izgubljenih?
Če ga zdaj ustavimo, je bistveno ceneje, kot če ga delamo naprej. Če pa gre naprej, nam bo požrl vsaj tri in pol milijarde evrov. Dejstvo je, da bi se kuril indonezijski premog, in ne velenjski, ki ni dovolj dober. Ker gre za termoelektrarno, bi morali plačevati okoljske pristojbine, to je namreč edina termoelektrarna, ki se ta hip gradi na svetu. V svetu so prekinili gradnjo kar nekaj termoelektrarn, kar samo nakazuje, da pri nas ni pomembno, kaj se dogaja, ampak da si nekateri gospodje napolnijo žepe.
V počasi "ugašajočem" mandatu tega parlamenta se vas bodo nekateri spominjali kot "prijateljske" stranke največje opozicijske stranke Janeza Janše. Ste z njim v dobrih odnosih?
To je "nakladanje" tistih strank, ki se bojijo SNS. Mi smo vse od vstopa v parlament dokazovali, da smo na svoji poti. Nismo bili v nobeni vladni koaliciji, tudi z Janezom Janšo nismo bili v koaliciji. Mi bomo ostali na svoji poti! Ne bomo izdali svojih izhodišč, to sta NOB in partizanstvo, celo tako imenovane leve stranke so nekajkrat izdale izhodišča NOB, ampak v politiki je pač tako. Naša stranka vleče korenine iz ustanovitve TIGR-a, takrat so se tigrovci borili proti fašizmu, zdaj se moramo pa proti klero-, naci- in fašiliberalnemu komunizmu.