Sreda, 22. 2. 2012, 15.29
8 let, 7 mesecev
Proti stresu na delovnem mestu je učinkovita tudi pohvala
Vodja projekta Izboljševanje delovnega okolja z inovativnimi rešitvami (Inodel) Janez Stare s Fakultete za upravo v Ljubljani, ki je projekt predstavil na konferenci Vsi aspekti delovnega okolja, izpostavlja pomen inovativnih rešitev, s katerimi bi zmanjšali stres, izgorevanje in menjave na delovnem mestu ter pripomogli k boljši usklajenosti poklicnega in družinskega življenja.
V projektu želijo predlagati rešitve, ki bi bile primerne tako za delodajalce kot delojemalce. Obravnavana področja v projektu so široka - od stresa do izgorevanja, kot zanimivo pa se izpostavlja tudi področje vrednot, pravi.
Po ugotovitvah sodelujočih v projektu je zelo pomembno tudi, kakšen je vodja. "Pomembno je, da ima vodja potrebne kompetence. Morda je treba razviti kompetentnost vodij," meni.
Ocenjuje pa tudi, da bi v delovnem okolju potrebovali nekakšnega promotorja zdravega dela in zdravega življenja, ki bi "z žarom" širil njun pomen. "Končni učinek je potem tako za podjetje kot za zaposlenega boljši," poudarja.
V delovnem okolju je pomembno kakovostno komuniciranje, poudarja. Po njegovem opozorilu mora biti omogočeno izražanje drugačnega mnenja. Če tega ni, zaposleni na drugačen način izražajo svoje pripombe in nestrinjanje - bodisi preko medijev, bodisi preko nekaterih politikov, s pomočjo katerih skušajo sporočiti svoje mnenje, bodisi preko anonimk, pravi Nolan.
V nekaterih evropskih državah imajo delodajalci svoje ali zunanje svetovalce, na katere se lahko obrnejo zaposleni in njihovi družinski člani, ko so v čustveni stiski. "To je gotovo veliko ceneje, kot pa bi bili stroški zaradi morebitne bolniške odsotnosti ali menjave službe," je dejala. Sama predlaga, da bi se strokovnjaki, ki lahko ponudijo to pomoč, bolj združevali in se predstavili delodajalcem. Delodajalci pa bi tako zaposlenim dali sporočilo, da jim ni vseeno zanje in za njihovo zdravje.
Namen projekta Izboljševanje delovnega okolja z inovativnini rešitvami je pripomoči k izboljševanju in reševanju problematike na področjih, kot so stres, izostajanje, fluktuacija in izgorevanje na delovnem mestu ter usklajevanje poklicnega in družinskega življenja. Projekt delno financira Evropski socialni sklad. Današnjo konferenco, na kateri so predstavili projekt, pa je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije.