Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 2. 2015,
17.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar

Torek, 3. 2. 2015, 17.12

8 let, 7 mesecev

Premierja Slovenije in Estonije o tesnejšem sodelovanju med državama

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premier Miro Cerar se je v okviru delovnega obiska v Talinu danes sestal z estonskim premierjem Taavijem Roivasom, s katerim sta se zavzela za nadaljnjo poglobitev političnega dialoga.

Sogovornika sta se prav tako strinjala z oceno, da bi veljalo bistveno bolje izkoristiti možnosti gospodarskega sodelovanja, tako na področju trgovinske izmenjave kot na ravni investicij. Posebej sta se zavzela za sklenitev železniške povezave med severnim Jadranom in Baltikom. Slovenija z Estonijo ustvarja trgovinske presežke Blagovna menjava med državama je glede na podatke na spletni strani Izvozno okno leta 2013 dosegla dobrih 34 milijonov evrov, Slovenija pa z Estonijo ustvarja trgovinske presežke. Slovenija v Estonijo izvozi največ farmacevtskih izdelkov, med uvoznimi artikli pa je največji delež celuloze. Strukturne reforme so ključ za stabilizacijo gospodarskih razmer Dotaknila sta se tudi politike nove grške vlade, glede katere sta si bila predsednika slovenske in estonske vlade enotna, da bi bilo najbolje nadaljevati pot javnofinančne konsolidacije in izvajanja strukturnih reform, ob tem pa ustrezen poudarek dati tudi pomenu solidarnosti. Prav strukturne reforme so tiste, ki so ključ do stabilizacije gospodarskih razmer še v številnih drugih državah članicah, ki teh še niso izvedle. Kot je dejal estonski premier, gre pri napovedanih grških finančnih politikah tudi za zaupanje v skupno evropsko valuto, pri čemer demokratične volitve države same po sebi ne spremenijo danih mednarodnih zavez. Od Estoncev se lahko naučimo e-upravljanja Kot področje, kjer bi bilo smiselno okrepiti sodelovanje med Slovenijo in Estonijo, si izmenjati dobre prakse, predvsem pa bogate izkušnje Estonije, sta premierja izpostavila e-upravljanje. Z namenom podrobnejše seznanitve z estonskimi izkušnjami uvajanja e-upravljanja bo na delovni obisk spomladi v Talin prispel tudi slovenski minister za javno upravo Boris Koprivnikar, je dejal Cerar.

Premierja sta si izmenjala tudi stališča do investicijskega načrta Evropske komisije pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja, kjer imata državi podobne načrte. Slovenski načrti za modernizacijo železniške infrastrukture na Baltsko-jadranskem koridorju so namreč zelo podobni in delno komplementarni z estonskim projektom Rail Baltic. Ta povezuje Baltik s Srednjo Evropo in predstavlja največji estonski projekt v vrednosti 3,6 milijarde evrov v okviru Junckerjevega paketa. S tem bi znatno okrepili gospodarski potencial držav vzdolž koridorja.

Cerar in Roivas obsojata zadnje nasilne dejavnosti na vzhodu Ukrajine Slovenski in estonski premier sta si ob tej priložnosti izmenjala tudi poglede o najaktualnejših mednarodnih zadevah, zlasti s skupne perspektive majhne države in s tem dodatnega naravnega zavezništva po obsegu podobnih držav članic znotraj EU.

Tako sta se pogovarjala zlasti o razmerah v Ukrajini, pri čemer sta najostreje obsodila zadnje nasilne dejavnosti na vzhodu Ukrajine. Slovenija ostaja trdno zavezana spoštovanju ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine, je dejal slovenski premier. Premierja sta se zavzela za prekinitev oboroženih konfliktov in sklenitev trajnega premirja na podlagi dogovorov iz Minska. Prav tako sta se zavzela za odločno, enotno in koordinirano delovanje EU v smeri trajne rešitve konflikta, so še sporočili iz Cerarjevega kabineta.

Premier Cerar se je sestal tudi z estonskim predsednikom Ilvesom Predsednik slovenske vlade se je sestal tudi z estonskim predsednikom Toomasom Hendrikom Ilvesom, s katerim sta se zavzela za tesnejše sodelovanje znotraj Evropske unije, tako na gospodarskem področju kot zunanjepolitičnem.

Državi delita po oceni premierja Cerarja sorodne izkušnje s svojo soseščino, kjer imata obe državi podobno vlogo v prizadevanjih za obravnavo Vzhodnega partnerstva oziroma Zahodnega Balkana visoko na evropski agendi.

Sogovornika sta se tudi strinjala, da razmere v Ukrajini ostajajo zelo zaskrbljujoče ter kot popolnoma nesprejemljivo in v nasprotju z mednarodnim humanitarnim pravom ocenila namerno povzročanje trpljenja civilnega prebivalstva. Strinjala sta se, da so razmere v Ukrajini izjemno zahtevne in potrebujejo odločno delovanje v smeri politične rešitve tako vseh vpletenih strani kot tudi EU, so še sporočili iz Cerarjevega kabineta.

Cerarja čaka še posvet predsednikov vlad, ministrov in evropskih komisarjev Drugi dan obiska se bo Cerar v Talinu udeležil posveta predsednikov vlad, ministrov in evropskih komisarjev iz političnih strank, ki so del Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (Alde). Predstavniki najmanj 14 držav in visoki predstavniki evropskih liberalcev bodo na posvetu na temo Zagon gospodarske rasti v Evropi govorili o vprašanjih evropske varnosti, gospodarstva in politiki digitalizacije.

Ne spreglejte