Sreda, 3. 9. 2014, 15.22
7 let, 1 mesec
Prekolesarimo svet za uspešnejše preprečevanje samomorov
Kot še poroča Mednarodna zveza za preprečevanje samomora (International Association for Suicide Prevention, IASP), vsakoletno število smrti zaradi samomora presega število smrti zaradi umorov in vojn skupaj.
Zaradi tega se je pod okriljem IASP 11. avgusta začela akcija Prekolesarimo svet, ki se konča 10. septembra, to je na svetovni dan preprečevanja samomora. Njeno geslo je "Preprečevanje samomora – ves svet povezan", ki odraža pomembnost povezav na različnih ravneh, tako strok, resorjev kot držav, za njegovo uspešno preprečevanje.
Akciji se prek Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), Slovenskega centra za raziskovanje samomora, Slovenskega združenja za preprečevanje samomora in združenja OZARA pridružuje tudi Slovenija. Naša država se namreč glede umrljivosti zaradi samomora po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) iz leta 2010 v standardizirani stopnji umrljivosti zaradi samomora uvršča na osmo mesto, pred Finsko in za Latvijo.
Ob tem Roškarjeva pove, da je v zadnjih treh letih število samomorov nekoliko zraslo, saj je samomorilni količnik v letu 2013 znašal 21,76. Kljub temu so po njenih besedah te številke še vedno precej nižje od dolgoletnih povprečij.
Sicer pa tveganje za samomor narašča s starostjo, saj se z njo kopičijo tudi dejavniki tveganja, ki predstavljajo preplet bioloških, osebnostnih in socioloških vplivov. "Tveganje tako lahko poveča nezdravljena duševna motnja, pretekli poskus samomora, zloraba alkohola in drog, slab socio-ekonomski status, brezposelnost, nedavna sprememba zakonskega stana, kot sta na primer ločitev ali ovdovelost, osamljenost, starost, kronične bolečine in bolezni, težave v medosebnih odnosih, izguba smisla v življenju itd.," pojasni Roškarjeva.
Nekateri ljudje pa stisk ne izražajo tako neposredno, ampak se te lahko kažejo prek njihovega vedenja. "Lahko dajejo vtis, da se poslavljajo, da nekam gredo, čeprav niso načrtovali, pišejo oporoko, razdeljujejo imetje, zlatnino, se umikajo v samoto. V spodbudo k razmisleku naj nam bo vsako dlje časa trajajoče vedenje, ki ni značilno za določeno osebo. V primeru, da imamo sami ali kdo drug občutek, da svojih težav ne zmoremo reševati, je najbolje, da čim prej poiščemo pomoč."
Samomor je običajno dlje časa trajajoč proces, ki se postopoma razvija iz negativne misli o sebi, svetu in prihodnosti. Sčasoma se te misli lahko stopnjujejo do samomorilnih mislih in samomorilnega namena ali celo samomorilnega poskusa. "Razvoj tega procesa lahko poteka različno hitro, odvisno od določene populacije. Pri starostnikih traja na primer dlje časa in je zato samomorilno vedenje bolj premišljeno. Nasprotno pa se pri mladih ta proces odvije veliko hitreje. Pri tej starostni skupini je samomor tudi največkrat impulzivno dejanje," pojasni Roškarjeva.