Četrtek, 23. 12. 2021, 15.06
2 leti, 12 mesecev
Posodobljen zemljevid ECDC: velika večina Evrope v temnordeči
V Sloveniji smo v zadnjih 14 dneh potrdili 831 okužb s koronavirusom na sto tisoč prebivalcev. To nas uvršča na sredino držav z najslabšo epidemiološko sliko v Evropi. Za nami so Hrvaška, Danska, Madžarska, Švica, Češka, Slovaška, Belgija, Nizozemska in Irska. Najbolje v Evropi trenutno kaže Romuniji, ki je imela v zadnjih 14 dneh 51 novih primerov okužb s koronavirusom na sto tisoč prebivalcev.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika najbolje kaže Romuniji z 51 novimi primeri na sto tisoč prebivalcev, sledijo Moldavija s 134, Albanija s 138, Severna Makedonija s 185 ter Bosna in Hercegovina s 197 primeri na sto tisoč prebivalcev.
Največ novih primerov ima Danska
Najslabšo epidemiološko sliko glede na 14-dnevno pojavnost na sto tisoč prebivalcev ima glede na Covid-19 Sledilnik Danska s 1.912 novimi primeri, sledijo Združeno kraljestvo s 1.524, Slovaška s 1.461, Švica s 1.434, Irska s 1.326, Nizozemska s 1.199, Češka s 1.163, Norveška s 1.162, Francija s 1.108, Belgija s 1.072 in Hrvaška s 1.053 novimi primeri. Slovenija z 831 novimi primeri spada glede na epidemiološko situacijo v sredino.
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes objavil posodobljen epidemiološki zemljevid, na katerem je celotna Slovenija označena s temnordečo barvo, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko v boju proti covid-19. Vedno več evropskih držav se odloča za zaostritev ukrepov.
Kaj prikazuje slika Evropskega centra za preprečevanje bolezni?
S temnordečo barvo so na zemljevidu ECDC označena območja, kjer 14-dnevna pojavnost okužb z novim koronavirusom na sto tisoč prebivalcev presega 500, pri izračunih pa upoštevajo tudi delež pozitivnih testov.
Večjih sprememb v Evropi sicer ni, razen tega, da se barva držav iz rdeče spreminja v temnordečo. Tudi zaradi tega se številne evropske države odločajo za zaostritev ukrepov.
Slovenija je v celoti temnordeča, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika pandemije covid-19, že vse od 23. septembra letos.
V tej kategoriji so še celotna Hrvaška, Madžarska, Slovaška, Češka, Grčija, Danska, Francija, Portugalska, baltske države in države Beneluksa.
Avstrija, ki je bila še pred enim tednom v celoti temnordeča, je zdaj deloma rdeča. To velja med drugim še za Nemčijo, Poljsko in Španijo.
Najbolje kaže Romuniji, dobro tudi Italiji
Glede na zemljevid so razmere trenutno najboljše v Romuniji, ki je večinoma oranžna, deloma pa celo zelena. Oranžna območja so še v Italiji, ki je deloma rdeča, na severu pa temnordeča.
Z oranžno barvo so na zemljevidu označena območja, kjer 14-dnevna pojavnost okužb ne presega 75, če je delež pozitivnih testov nad štirimi odstotki, ali kjer 14-dnevna pojavnost okužb ne presega 200, če je delež pozitivnih testov pod štirimi odstotki. Med temnordečo in oranžno je rdeča barva, medtem ko zelena pomeni najboljše epidemiološke razmere.
11