Ponedeljek, 6. 1. 2025, 10.31
1 dan, 5 ur
"Dva otroka sta izgubila roko, vse prste, vključno z dlanjo, eden utrpel hudo poškodbo glave" #video
V UKC Ljubljana so v času božično-novoletnih praznikov obravnavali tri hude poškodbe s pirotehničnimi sredstvi in eno lažjo. Utrpele so jih osebe, mlajše od 15 let. "Dva sta izgubila roko, vse prste, vključno z dlanjo, eden je utrpel hudo poškodbo glave, najverjetneje tudi izgubo vida, četrta poškodba je bila lažja, a se je zgodila zaradi uporabe doma narejenega pirotehničnega sredstva," je povedal vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc. Da je uporaba pirotehničnih sredstev problematična predvsem pri mladoletnih osebah in otrocih, opažajo tudi na policiji, kar se jim zdi še posebej skrb vzbujajoče. Medtem so v Nemčiji vse močnejši glasovi za prepoved pirotehnike.
Vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na GPU Sebastian Mohorič in vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc sta podala izjavo o policijski obravnavi kršitev uporabe pirotehničnih izdelkov in zdravstveni obravnavi posledic uporabe, ki so jih zabeležili v času praznikov.
V urgentnem kirurškem bloku v zadnjih desetih letih opažajo upad poškodb s pirotehničnimi sredstvi, a so tiste poškodbe, ki se zgodijo, precej bolj obsežne in hude kot v preteklosti.
V UKC obravnavali tri hude poškodbe, utrpele so jih osebe, mlajše od 15 let
Obravnavali so štiri poškodbe, od tega tri hude. Utrpele so jih osebe, mlajše od 15 let. "Dva sta izgubila roko, vse prste, vključno z dlanjo, eden je utrpel hudo poškodbo glave, najverjetneje tudi izgubo vida, četrta poškodba je bila lažja, a se je zgodila zaradi uporabe doma narejenega pirotehničnega sredstva," je povedal Tominc.
"Težko si predstavljamo, kaj pomeni izguba roke pri desetih letih. To so posledice za vse življenje, to pomeni invalidnost za vse življenje," je dodal vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana.
Eno hujših nesreč so obravnavali v ponedeljek, 30. decembra, ko se je v Ljubljani s pirotehničnim izdelkom huje poškodoval otrok, mlajši od 14 let. Eden od otrok je v družbi na igrišču prižgal pirotehnično sredstvo, ki sprva na videz ni delovalo, ko pa ga je otrok pobral, mu je eksplodiralo v roki. Utrpel je zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu.
Policija: Večino kršitev izvedejo mladoletniki
Policija vse leto spremlja število ukrepov in zasegov pirotehnike, v času novoletnih in božičnih praznikov so nadzor še povečali. Zaznali so povečan nakup pirotehnike prek spleta, zaznali so tudi večji zaseg pirotehnike v šolah. Večino kršitev izvedejo mladoletniki, kar je po besedah Mohoriča še posebej skrb vzbujajoče. Največ poškodb je s prepovedanimi pirotehničnimi sredstvi, je dodal Mohorič.
Skupno so ugotovili 120 kršitev, 115 kršitev so izvedli mladoletniki ali otroci. V 11 primerih so obravnavali poškodbe, tri hude in osem lažjih. Od tega je bilo sedem mladoletnikov.
Mohorič je izpostavil tudi nekaj zasegov. V Novem mestu so mladoletniku zasegli 646 pirotehničnih sredstev F2 in F3, na prireditvenem prostoru pa so mladoletniku zasegli okoli sto pirotehničnih sredstev. 14-letniku iz Kopra so zasegli 475 pirotehničnih sredstev, mladoletnikoma, prav tako iz Kopra so zasegli okoli 300 pirotehničnih sredstev, od tega 12 različnih vrst petard, in predelana pirotehnična sredstva oziroma jeklenke CO2, napolnjene s smodnikom.
Pirotehniko so predali oddelku za protibombno zaščito specialne enote policije, opozarjajo pa, da gre v tem primeru za posebej nevarno ravnanje, ki bi lahko imelo zelo hude posledice, saj lahko tovrstna improvizirana pirotehnična sredstva hitro eksplodirajo v roki.
"V tem konkretnem primeru bi lahko v primeru eksplozije celo koščki embalaže huje poškodovali oba mladoletnika in morebitne mimoidoče," so na PU Koper izpostavili v današnjem sporočilu za javnost. Mladoletnikoma so predmete zasegli in obvestili starše, sledi pa obdolžilni predlog na pristojno sodišče in obvestilo na center za socialno delo.
V Ljubljani je pri uporabi dovoljene pirotehnike zagorela hiša, potem ko se je pirotehnično sredstvo ob prižigu prevrnilo. Podoben primer so obravnavali v Mariboru, kjer je zaradi uporabe pirotehnike zagorel nadstrešek.
Oba ob tem pozivata starše in šole k večjemu ozaveščanju mladih, predvsem tudi prek družbenih omrežji, ki jih uporabljajo mladi.
Samo v Berlinu je bilo med praznovanji po podatkih mestnih oblasti pri uporabi pirotehnike ranjenih 363 ljudi, 52 so jih hospitalizirali. Čeprav je letošnje silvestrovanje minilo relativno mirno, je v Nemčiji zaradi nesreč, povezanih s pirotehniko, umrlo najmanj pet ljudi, medtem ko so organi pregona pridržali več sto ljudi.
Župan Berlina Kai Wegner je pozval k strožjemu nadzoru in boju proti uporabi prepovedanih pirotehničnih izdelkov, vseeno pa se je izrekel proti popolni prepovedi. Za to so se medtem s peticijo izrekli v policijskem sindikatu GdP. Peticijo je podpisalo 1,4 milijona ljudi.
Po oceni notranje ministrice Nancy Faeser so težave s pirotehniko omejene na velika mesta in v parlamentu ni dovolj glasov za splošno prepoved, medtem ko je kancler Scholz v intervjuju za revijo Stern dejal, da se mu zdi zamisel o vsesplošni prepovedi ognjemetov "nekoliko čudna".