Torek, 28. 3. 2023, 14.48
1 leto, 7 mesecev
DZ sprejel novelo zakona o tujcih, v središču Ljubljane pa protestni shod #foto
Državni zbor je s 45 glasovi za in 31 proti podprl novelo zakona o tujcih. Notranji minister Boštjan Poklukar je v predstavitvi novele dejal, da z zakonom predvsem odpravljajo administrativne ovire pri zaposlovanju in integraciji tujcev. V predlogu novele ohranjajo zahtevo po znanju slovenskega jezika za družine tujcev, a jim za to dajejo časovni odlog, da to znanje pridobijo na brezplačnih tečajih. Civilnodružbene organizacije, sindikati in prosilci za azil so v Ljubljani organizirali protestni shod proti diskriminatornim ukrepom, povezanim z zakonom o tujcih, in težavam, s katerimi se srečujejo prosilci za azil.
Z zakonskim predlogom poenostavljajo postopek menjave delodajalca, z večjo vlogo zavoda za zaposlovanje pa omogočajo pospešitev obravnave prošenj tujcev za izdajo enotnega dovoljenja za poklice na področju zdravstva, socialnega varstva, vzgoje in izobraževanja, je navedel Boštjan Poklukar. S tem želijo s sistemskim pristopom razbremeniti upravne enote, te procese pa bodo nadaljevali tudi v okviru redne novele zakona o tujcih, ki je predvidena v drugi polovici tega leta.
V tokratnem predlogu se ministrstvo zavezuje tudi k pripravi sodobne migracijske strategije v šestih mesecih. Ta bo imela poudarek na tem, da bo izvajana v praksi in ne bo zgolj napisan dokument, je dodal notranji minister.
V predlogu novele ohranjajo zahtevo po znanju jezika za družinske člane tujcev, vendar tujcem z odlogom dajejo dovolj časa, da bodo potrebno znanje lahko pridobili na brezplačnih tečajih. Poklukar verjame, da so v noveli našli ravnovesje med različnimi interesi.
Koalicija na nasprotnih bregovih
Podporo noveli zakona o tujcih so napovedali v poslanskih skupinah Svoboda in SD, izrecno pa so ji nasprotovali v koalicijski Levici, saj nima varovalk pred razbijanjem družin. V NSi menijo, da je obstoječ zakon dober, zato novele niso podprli, v SDS pa so zakonskim rešitvam nasprotovali, saj jih skrbijo zlorabe socialnih transferjev.
16