Četrtek, 24. 1. 2013, 6.56
4 leta, 6 mesecev
Pogajanja o reformi trga dela: Omejitve števila dni letnega dopusta očitno ne bo
Manjši premik naj bi dosegli pri postopkih odpuščanja, medtem ko so pri dodatku na delovno dobo in povračilu stroškov dela ostali vsak na svojem bregu. So se pa sindikati razveselili umika zgornje meje števila dni dopusta.
Bolj optimističen je bil generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer, ki je ocenil, da so pri postopkih vročitve odpovedi pogodbe o zaposlitvi prišli do konstruktivne rešitve oz. njihove poenostavitve. A zgolj rahljanje postopka vročitve, s katerim imajo sedaj delodajalci na sodiščih veliko težav, ne bo rešilo vprašanja večje prožnosti, je poudaril.
Kot je povedal, so govorili tudi o vlogi sindikatov pri postopkih odpuščanja. V tej luči so delojemalci po njegovih besedah zahtevali utrditev položaja sindikalnega zaupnika v podjetju.
Na področju želje delodajalcev, da se dodatek na delovno dobo spremeni v dodatek na stalnost (torej na delovno dobo pri zadnjem delodajalcu), se sicer danes ni spremenilo nič.
Generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da bo glede na današnje srečanje dodatek ostal urejen tako, kot je v obstoječi zakonodaji. Njegovo višino se bo tako še naprej opredeljevalo v kolektivih pogodbah dejavnosti.
"Dokler bodo v Sloveniji tako nizke plače oz. dokler bo plačni sistem tak, da bo neto plača delavca sestavljena iz 10, 20 ali celo več dodatkov, tako dolgo se ne bo mogoče pogovarjati o spremembi sistema dodatka na delovno dobo," je poudaril tudi izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.
Počivavšek je v zvezi s povračilom stroškov prevoza dodatno pojasnil, da ministrstvo za delo predlaga, da delavcu, ki se mu v času delovnega razmerja zvišajo, pripadajo le, če je tako dogovorjeno v kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi. Sindikalna stran je medtem predlagala, da to povračilo delavcu pripada, da pa se morata o višini dogovoriti z delodajalcem. Delodajalci naj bi nasprotovali obema tema predlogoma.
Zorko pa je pozdravil še odločitev vladne strani, da iz predloga zakona o delovnih razmerjih (ZDR) umakne zgornjo mejo števila dni letnega dopusta, postavljeno pri 35 dneh, tako da sprememb obstoječe zakonodaje na tem področju očitno ne bo.
Socialnim partnerjem se sicer precej mudi. Za prihodnji petek je namreč napovedana obravnava reforme na seji Ekonomsko-socialnega sveta.